Zapomenuté tradice připomínají na Dlaskově statku. Letos se předly pašijové nitě

Pašijová niť se předla z poslední příze - Foto: Jaroslav Hoření

Pašijová niť se předla z poslední přízeFoto: Jaroslav Hoření

Tradiční lidové zvyky, které provázejí pašijový týden, si každoročně připomínají návštěvníci Velikonoc na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova.

Mezi zvyky, na které se pozapomnělo, patří předení pašijových nití. „Je to tradice, která už pomalu vymizela, zná ji jen málo pamětníků a především lidé, kteří se zabývají předením. Pašijové nitě se předly na ukončení přástek a než se kolovraty odnesly na půdu, předla se z poslední příze tak zvaná pašijová niť,“ vysvětluje ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově Vladimíra Jakouběová. 

Střihání ovce vyžaduje dobrou fyzičku - Foto: Jaroslav Hoření

Střihání ovce vyžaduje dobrou fyzičkuFoto: Jaroslav Hoření

Podle ní má pašijová niť magickou moc. Hlavně ta předená na Velký pátek před východem slunce. „Tento typ nití se přidával k ostatním vláknům, ze kterých se tkalo plátno, a šily se z něho košile třeba chlapcům, kteří šli do války. Nebo se pašijová niť zavěšovala na trám domu, aby se mu vyhnuly blesk a hrom,“ popisuje Jakouběová. 

Na Dlaskově statku se v sobotu také střihaly ovce. „Až ostřiháte prvních tisíc ovcí, pak to bude dobrý,“ vzpomíná, co mu říkali při učení, Miroslav Grůja. Dnes je prý na deseti tisících a je stále co zlepšovat. 

V Dolánkách se samozřejmě malovala vajíčka a pletly pomlázky. Ty měly pro naše předky daleko větší význam, než jen naplácat na zadek. Šlo o obřad omlazení, kdy míza a síla z čerstvých spletených prutů předává vše dobré, sílu do nového života. 

Malování vajec na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova - Foto: Jaroslav Hoření

Autor:  Jaroslav Hoření

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  Srážky: déšť, Lukov
  Od 28.6.2017 14:55 do 17:00; 35 - 20.8-21km na trase Turnov - Hrádek n. N. u obce Liberec; v tunelu; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; nehoda, tvoří se kolona vozidel; 4x OA, jedním pruhem ...
  silnice I/35, v katastru obce Liberec - (ulice Londýnská), v katastru obce Stráž nad Nisou, okr. Liberec, pomalu jedoucí vozidlo údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 28.06.2017 14:00 Do 28.06.2017 18:30, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace