Koktejl10. března  2017 v 10:00  

Barva roku 2017? Zelená. Zklidní vás, i pozitivně naladí

Zelená barva umí nabíjet energií, zkuste to sami a uvidíte (ilustrační foto) - Foto:  pixabay.com

Zelená barva umí nabíjet energií, zkuste to sami a uvidíte (ilustrační foto)Foto:  pixabay.com

Energie, optimismus i návrat k přírodě. To vše vám přinese svěží zelená barva, když ji použijete v interiéru. Rozzáří vaše domovy a má schopnost pozitivně naladit naše mysli. Novým trendem, jak vnést zeleň do interiéru, jsou takzvané vertikální zahrady.

„Není to úplně ta reflexní zelená, je tak trochu tlumená, jako byste do ní přimíchali bílou lazuru. Tato barva nastoupila někdy ve dvacátých letech minulého století, později byla velmi oblíbenou i v šedesátých letech u hnutí Hippies,“ říká k barvě roku interiérová designérka Denisa Smetanová z Liberce. 

Takovou improvizovanou „vertikální zahrádku“ si můžete vyrobit sami, třeba doma na balkoně s bylinkami - Foto:  pixabay.com

Takovou improvizovanou „vertikální zahrádku“ si můžete vyrobit sami, třeba doma na balkoně s bylinkamiFoto:  pixabay.com

„Tento rok je ve znamení všech čistých tónů zelené, které vychází z přírody. Jakousi motivací pro nás může být džungle, japonská lázeň. To pro nás znamená určité zklidnění, relaxaci a omlazení. Tohle všechno zelená barva umí,“ popisuje Smetanová. 

O přírodní zelenou se postarají vertikální zahrady

Pokud se zrovna nechystáte malovat, můžete si jarní zelenou dopřát v podobě doplňků – polštářů, přehozů, rámečků, včetně pokojových rostlin. 

Novým a stoprocentně „zeleným“ trendem jsou tzv. vertikální zahrady. „Jsou novým stylem, jak vnést zeleň do interiéru jsou květináče, které spolu s květinami rostou, květina se může stát i součástí nábytku,“ vysvětluje designérka. Jde o hydroponické pěstování rostlin v rašelinovém substrátu. 

Fantazii se meze nekladou. Vertikální zahrady mohou tvořit například tropické rostliny včetně orchidejí, a radost mohou udělat i v panelákovém bytě. 

Zelená barva umí interiér rozzářit - Foto:  pixabay.com

Autor:  Iveta Kalátová
Pořad: Koktejl  |  Stanice: Liberec
 
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  Od 29.5.2017 18:05 do 21:05; v ulici Maršovická v obci Jablonec nad Nisou , délka 542m; vážná nehoda; uzavřeno; havárie motorkáře se zraněním.
  Od 29.5.2017 18:05 do 19:05; na silnici u obce Železný Brod okres Jablonec nad Nisou , délka 20m; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění.
  D10, mezi km 67 a 57, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, neprůjezdná zpevněná krajnice (odstavný pruh), Od 02.06.2017 08:00 Do 02.06.2017 16:00, Pozor!, Sečení trávy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace