Koktejl11. září  2017 v 07:00  

Horolezci bez hranic. V Turnově budou mít muzeum

Horolezec v akci (ilustrační foto) - Foto:  pixabay.com

Horolezec v akci (ilustrační foto)Foto:  pixabay.com

V turnovském Muzeu Českého ráje se v sobotu 9. září klepalo na základní kámen nově budované stálé horolezecké expozice s názvem Pro horolezce neexistují hranice.

Myšlenka na vznik stálé horolezecké expozice se zrodila již před řadou let, minimálně na počátku 90. let 20. století. Zájem široké veřejnosti o výstavy tematicky spojených s horolezectvím potvrdil správnost rozhodnutí usilovat o vybudování stálé horolezecké expozice. 

Češi se učili lézt od Němců 

Slavnostní poklepání na základní kámen nově budované horolezecké expozice Muzea Českého ráje v Turnově proběhlo v sobotu 9. září 2017, zúčastnil se ho i horolezec Jan Červinka - Foto: Petr Klimeš

Slavnostní poklepání na základní kámen nově budované horolezecké expozice Muzea Českého ráje v Turnově proběhlo v sobotu 9. září 2017, zúčastnil se ho i horolezec Jan ČervinkaFoto: Petr Klimeš

Horolezecká expozice turnovského muzea představí horolezecký sport a připomene historické propojení s pískovcovou oblastí Českosaského Švýcarska a průkopnické aktivity německých horolezců, od kterých se postupně učili lézt v pískovcových skalách Českého ráje čeští horolezci.  

Projekt výstavby byl podpořen Programem na podporu přeshraniční spolupráce 2014–2020 mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko, přesněji mezi partnerskými městy Turnov a Bad Schandau. Právě v Sasku se na konci 19. století rodila budoucnost pískovcového lezení. Tamní horolezci posléze při hledání nových příležitostí k lezení objevili krásu skal v Českém ráji.

Turistům i místním muzeum horolezectví představí základní informace o pískovcovém lezení v Českém ráji. K dispozici bude také studijní část expozice a v plánu je následná aktivní spolupráce s horolezeckými spolky. Expozice představí rovněž partnerské lezecké terény v Sasku. 

Cena? 40 milionů korun 

Investice nově budované stálé horolezecké expozice Muzea Českého v Turnově ráje ve výši 40 milionů korun je z 85 % financována z evropského dotačního programu. 5 % je ze státního rozpočtu a 10 % z celkové částky přispěl zřizovatel muzea Liberecký kraj. 

Ve vysílání Českého rozhlasu Liberec vám už brzy nabídneme rozhovor s pamětníkem počátku éry lezení českých horolezců v Českém ráji, který lezl už v poválečné době, kdy prvním předsedou turnovského horolezeckého oddílu byl Antonín Harry Zima. 

Snímky ze studie k připravovanému horolezeckému muzeu v Turnově - Foto:  Liberecký kraj

Stavba expozice horolezectví je již v plném proudu - Foto: Petr Klimeš

Autor:  Petr Klimeš
Pořad: Koktejl  |  Stanice: Liberec
 
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  silnice I/35, Bílý Kostel nad Nisou - Hrádek nad Nisou, okr. Liberec, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 21.09.2017 00:00 Do 21.09.2017 06:00, Strojní metení.
  silnice III/29020 (ulice Klášterní), Liberec, okr. Liberec, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, práce na inženýrských sítích, Od 20.09.2017 14:00 Do 20.10.2017 23:59, Kanalizační přípojka , Výkop ...
  ulice Husova, Nový Bor, okr. Česká Lípa, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 25.09.2017 00:00 Do 31.10.2017 23:59, úplná dlouhodobá uzavírka provozu na MK Husova v Novém Boru, provádění stavebních ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace