Koktejl7. června  2017 v 11:38  

Jaký bude festival Mateřinka? Nabídne divadlo pro nejmenší i Lichožrouty

Divadlo Buchty a loutky zahraje Norskou pohádku - Foto: Lucie Fürstová

Divadlo Buchty a loutky zahraje Norskou pohádkuFoto: Lucie Fürstová

Příští týden ožije Liberec loutkovým divadlem pro malé diváky. Na 24. ročníku festivalu Mateřinka vystoupí dvacet profesionálních souborů z Česka i ze zahraničí. Odehrají čtyři desítky představení. Přehlídku toho nejlepšího ze současného loutkového divadla tradičně připravilo liberecké Naivní divadlo.

„Festival obdržel už podruhé značku EFFE, což je Europe for Festivals, Festivals for Europe. Společenství, které je v Bruselu a sdružuje festivaly, které jsou mezinárodní a nabízejí program na velmi dobré, nebo výborné umělecké úrovni. Je to jediný festival profesionálních loutkových divadel, ale i amatérských, který toto ocenění získal,“ představil festival jeho ředitel Stanislav Doubrava. Mateřinka je jediným festivalem ve střední Evropě, který se zaměřuje na divadelní tvorbu pro předškolní děti. 

Ředitel festivalu Stanislav Doubrava a dramaturg Vítek Peřina - Foto: Lucie Fürstová

Poprvé mohly děti Mateřinku vidět v roce 1972. Dnes se pořádá ve dvouletých intervalech. Profesionální soubory, které se přehlídky mohou zúčastnit, vybírají jeho pořadatelé velmi pečlivě. 

„Myslím, že to nabídne velmi pěkný průřez současným moderním loutkovým divadlem. Nejenom českým, ale i ty soubory, které jsou vybrané z Evropy, reperezentují opravdu kvalitní, špičkové věci,“ dodal ředitel festivalu Stanislav Doubrava. 

Čtrnáct českých divadel a čtyři z Belgie, Dánska, Slovinska a Slovenska zahrají svá představení nejen v Naivním a v Malém divadle v Liberci, ale diivadlo se bude hrát také v zahradě Jedličkova ústavu nebo Oblastní galerie. V kině Varšava můžou diváci vidět český animovaný film z roku 2016 Lichožrouti. 

„Důležitý je, že kromě míst v Liberci se festival objeví i na jiných místech v kraji. Je to v Jablonci nad Nisou a v Turnově. V Jablonci bude hrát plzeňské Divadlo Alfa a v Turnově Divadlo Drak,“ nastínil rozšížení festivalu mimo Liberec Stanislav Doubrava. 

Představení Bubnuj! od belgického divadla Theater De Spiegel je určeno pro nejmenší děti - Foto: Lucie Fürstová

Specialitou letošního ročníku budou dvě představení pro děti, které se s divadlem setkávají úplně poprvé v životě. 

„Konkrétně pro ně vystoupí divadlo Teatr Blik z Dánska a jeho herečka a zakladatelka Gertrud Exner. A také belgické divadlo Theater De Spiegel, to zde zahraje představení Bubnuj! Bude to taková rytmická jam session pro děti ve věkju jedna, dva, tři roky,“ popsal dramaturg festivalu Vítek Peřina. 

Festival je soutěžní, odborná na něm udělí celkem osm individuálních cen za nejlepší výkony. Pro návštěvníky je připravený také bohatý doprovodný program. Můžou si dokonce vyrobit vlastní loutky nebo přijít na vernisáž a divadelní představení českého umělce Petra Nikla. 

„To představení se jmenuje Trpasličí tance, takže to bude hned první festivalový den, úterý 13. června, takový začátek s osobností, na kterou se moc těšíme,“ dodal dramaturg Vítek Peřina. 

Český umělec Petr Nikl uvede představení Trpasličí tanec - Foto: Lucie Fürstová

Mateřinku zahájí 13. června v 15 hodin slavnostní průvod městem. A nebudou na něm chybět ani nafukovací sloni, tradiční maskoti festivalu. Přehlídka loutkového divadla pro děti potrvá až do soboty 17. června. 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  ulice Tylova, ul. Jiřího z Poděbrad, Česká Lípa, okr. Česká Lípa, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 23.10.2017 10:00 Do 31.10.2017 23:59, úplná uzavírka provozu místní komunikace – ulice Tylova, ul. ...
  silnice I/10 (ulice Štefánikova), Železný Brod, okr. Jablonec nad Nisou, práce na inženýrských sítích, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 24.10.2017 07:00 Do 05.11.2017 23:59, dojde k částečné ...
  místní komunikace, Liberec, okr. Liberec, omezení, práce na inženýrských sítích, Od 23.10.2017 07:00 Do 15.11.2017 23:59, Pokládka kabelového vedení IE-12-4003789 LB, unif. III. et. 2 část - Liberec II., ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace