Kdo nešlape, nejede? Elektrokolo je skvělé

31. červenec 2017
Koktejl

Zadýchaný cyklista sotva zdolává kopec a kolem něho lehce profrčí dáma v letech. Takový obrázek je stále častěji k vidění díky elektrokolům.

Půjčují je třeba v semilském sportovním centru. A přestože půjčoven v regionu přibylo a řada lidí si elektrokola pořídila sama, zájem o ně neupadá. Přes prázdniny si lze elektrokolo vyzkoušet dokonce zdarma. Je ale nutné se předem objednat, což je vhodné ve všech případech. Kromě elektrokola a helmy obdrží zájemci také malé školení.

Elektrokolo se ovládá stejně jako klasické kolo. Pomocný motorek je umístěný v zadním kole a spouští se v momentě, kdy cyklista začne šlapat. „Kdo nešlape, nejede. Elektromotorek pomáhá do rychlosti 25 kilometrů za hodinu a na ovládacím panelu jsou tři volitelné stupně pomoci,“ vysvětluje ředitelka semilského sportovního centra Lenka Havlová.

Podle toho, jak moc cyklista využívá pomoci motorku, se snižuje nebo zvyšuje možný dojezd, který by měl být mezi 50 a 60 kilometry.

Pomoc elektromotorku je velmi příjemná zvláště v členitém terénu a tak není divu, že mezi zájemci o elektrokola nechybějí ani senioři se zdravotním postižením, kteří se tak mohou dostat na cyklovýlet. Další skupinu zájemců tvoří rodiny, zvláště maminky, které pak postačí tempu zdatnější části rodiny.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.