Koktejl10. října  2017 v 10:00  

Marmelády z Českého ráje bodují na mistrovství světa i v regionální soutěži

Základem kvalitního džemu musí být bezpodmínečně kvalitní ovoce, říká výrobce sladkých dobrot Jan Kakos - Foto: Jan Kakos

Základem kvalitního džemu musí být bezpodmínečně kvalitní ovoce, říká výrobce sladkých dobrot Jan KakosFoto: Jan Kakos

Nezvyklé kombinace chutí a především kvalitní ovoce stojí za úspěchy malé manufaktury na úbočí Kozákova, kde vznikají domácí džemy a marmelády z Českého ráje. Vaří je tam Jan Kakos se svojí ženou. Skleničky jejich sladkých dobrot získávají ocenění na našich i zahraničních soutěžích.

Citrónová marmeláda s levandulí získala stříbrnou medaili na mistrovství světa Dalemain Marmelade Awards a nejnovější ocenění získaly Marmelády z ráje v soutěži Výrobek roku Libereckého kraje v kategorii ovoce a zelenina za broskvový džem s mátou.  

Čtěte také: Seznamte se: Výrobky Libereckého kraje 2017

„Na tuto kombinaci přišla moje žena. Přemýšlela, jakým způsobem by se dala broskev zlepšit a protože na zahrádce pěstujeme bylinky, tak ji napadla máta. A skutečně ta máta broskev krásně zvýrazní a udělá svěží,“ popisuje Jan Kakos zrod nápadu vítězné kombinace. 

Chcete kvalitní džem? Musíte mít kvalitní ovoce 

Marmelády z Českého ráje jsou úspěšné v soutěžích tuzemských i zahraničních - Foto: Jaroslav Hoření

Marmelády z Českého ráje jsou úspěšné v soutěžích tuzemských i zahraničníchFoto: Jaroslav Hoření

Základem výjimečných marmelád a džemů je vysoce kvalitní ovoce. Zažité zvyky, že pěkné ovoce sníme či uskladníme a to méně kvalitní zpracujeme právě do džemů Jan Kakos odmítá. „To nejlepší nelze dělat z nějaké druhé nebo ještě nižší třídy ovoce,“ tvrdí Kakos a jako příklad uvádí, jak jedno shnilé jablko rozšíří hnilobu na ostatní, krásná jablka. „Jedna špatná jahoda dokáže zničit várku na tisíc skleniček,“ upozorňuje. 

Nejstarší metoda vaření džemů je odpařování vody. Tento způsob ale ničí senzorické vlastnosti jako chuť a vůni. Další možností je ovoce krátce povařit a přidat citrusový pektin, což je přírodní látka, která pomůže ovoce zželírovat. Ovoce si tak zachová všechny chutě a vůně a není potřeba přidávat žádná umělá dochucovadla či obarvovadla. „Když dáte do skleničky co nejvíc ovoce, tak žádná chemie není potřeba,“ dodává Jan Kakos. 

Pořad: Koktejl  |  Stanice: Liberec
 
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  místní komunikace, Husovo náměstí, Lomnice nad Popelkou, okr. Semily, uzavřeno, Od 21.10.2017 08:00 Do 21.10.2017 16:00, Úplná uzavírka provozu na místních komunikacích - část Husova náměstí v Lomnici ...
  místní komunikace, Lomnice nad Popelkou, okr. Semily, uzavřeno, Od 21.10.2017 08:00 Do 21.10.2017 16:00, Úplná uzavírka provozu na místních komunikacích - část Husova náměstí v Lomnici nad Popelkou a ...
  silnice I/13, v katastru obce Bílý Kostel nad Nisou, okr. Liberec, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 20.10.2017 09:00 Do 20.10.2017 15:30, Pasportizace ložisek na pilířích.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace