Koktejl6. ledna  2017 v 09:00  

Nejslavnější spisovatel kraje Ivan Olbracht se narodil v Semilech před 135 lety

Mladý Kamil Zeman (Ivan Olbracht) se svým bratrancem Františkem Schönfeldem (otcem Pavla Tigrida) repro foto - Foto: Miroslav Šnaiberk

Mladý Kamil Zeman (Ivan Olbracht) se svým bratrancem Františkem Schönfeldem (otcem Pavla Tigrida) repro fotoFoto: Miroslav Šnaiberk

V pátek 6. ledna je to přesně 135 let, co se v Semilech narodil možná nejslavnější spisovatel našeho kraje Ivan Olbracht. Málokdo ale zná jeho pestré životní osudy.

Autor povídek Golet v údolí, ale i Anny proletářky měl víc než zajímavý umělecký i osobní život, málo se například ví, že z matčiny strany pocházel z významné židovské rodiny a už ve 20. letech brojil proti Gottwaldově vedení komunistické strany. 

O výrazné a v mnohém i kontroverzní osobnosti z Pokrkonoší byla řeč v pátečním Dobrém ránu z Liberce s ředitelem Muzea a Pojizerské galerie v Semilech, Miroslavem Šnaiberkem. 

„Z dnešního pohledu byl Ivan Olbracht velmi kontroverzní osobnost, ale i vynikající a originální spisovatel, autor děl, které se nesmazatelně zapsaly do dějin české literatury,“ říká Šnaiberk. 

Poslechněte si rozhovor moderátora Honzy Žíly s ředitelem Muzea a Pojizerské galerie v Semilech Miroslavem Šnaiberkem a nechte se pozvat do Muzea a Pojizerské galerie, už v lednu tu začnou 2 nové zajímavé výstavy.  

Autor:  Jan Žíla
Pořad: Koktejl  |  Stanice: Liberec
 
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  Od 18.10.2017 10:50 do 12:45; na silnici v obci Liberec; nehoda; překážka, která může bránit provozu v celé šířce vozovky nebo její části; probíhá vyšetřování nehody; havárie OA do sloupu, bez zranění, ...
  Od 18.10.2017 08:50 do 11:25; v ulici Na Drahách v obci Jilemnice okres Semily; výjezd k kruhového objezdu směr park; všechny nehody byly odstraněny, nejsou hlášeny žádné další problémy; střet OA + NA, ...
  Od 18.10.2017 10:55 do 12:50; v ulici Hodkovická v obci Liberec; u autobusové zastávky; nehoda; 2x OA bez zranění, průjezd MHD možný.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace