Koktejl15. března  2017 v 09:00  

Proti fašistům bojovali i Němci. Mezi nimi Herta Lindnerová ze severu Čech

Sudetští Němci ničící symboly české státnosti - Foto: bundesarchiv.de  , CC-BY-SA-3.0, Wikimedia Commons

Sudetští Němci ničící symboly české státnostiFoto: bundesarchiv.de , CC-BY-SA-3.0, Wikimedia Commons

15. března 1939 začalo pro Čechy a Moravany „temné období našich dějin“, jak se často doba Protektorátu označuje. Německá vojska v protektorátu vítaly davy zfanatizovaných německých obyvatel, byli však i Němci, kteří se rozhodli proti fašismu bojovat. Patřila mezi ně i Herta Lindnerová z Bohosudova.

„Herta Lindnerová byla mladá dívka, která se narodila v roce 1920 v Bohosudově. Vyrostla v komunistické rodině a vychodila českou i německou školu, takže ovládala oba jazyky. Byla členkou různých mládežnických organizací ještě před rokem 1938. “
Viktor Keller, historik

15. března 1939 v ranních hodinách obsadilo německé vojsko území Československé republiky, tímto dnem se stala Protektorátem Čechy a Morava. Formální hlavou okupovaného Protektorátu, zůstal sice prezident Emil Hácha, skutečnou moc měl ale v rukou úřadující říšský protektor. 

Hned v prvních týdnech gestapo pozatýkalo činitele sociálních demokratů a komunistů a také německé emigranty. Během okupace zemřelo v odboji sto tisíc lidí. Následovaly popravy. 

Během okupace zemřelo v odboji 100 000 lidí. V Sudetech byli do odboje zapojeni nejen Češi, ale i obyvatelé německého původu, na jejichž jména se v kontextu sudetských Němců zapálených pro Hitlerovu myšlenku neprávem zapomíná. 

„Herta Lindnerová byla mladá dívka, která se narodila v roce 1920 v Bohosudově. Vyrostla v komunistické rodině a vychodila českou i německou školu, takže ovládala oba jazyky. Byla členkou různých mládežnických organizací ještě před rokem 1938,“ popisuje Viktor Keller, historik teplického muzea. 

Linda, Lipoví bratři a výpravy do skal 

Jednou z nich byla neformální skupina horolezců Lipoví bratři. Linda využívala výprav do skal k různým ilegálním setkáním nebo vyzvedávání zásilek a zajišťovala tak kontakt mezi německými a saskými odbojáři. 

„K jejímu odhalení došlo v druhé polovině roku 1941, kdy komunistické skupiny, po napadení Sovětského svazu, zaktivizovaly svoji činnost, a kdy se také zostřil teror ze strany gestapa. Postupně byli pozatýkáni i její přátelé a otec,“ dodává Keller. 

Životní pouť Herty Lindnerové končí podobně, jako životy mnoha jiných protinacistických odbojářů – po vyšetřování ji převezli do Berlína, kde byla odsouzena k trestu smrti. Herta Lindnerová byla popravena 29. března 1943. Bylo jí 23 let. 

Autor:  David Hertl
Pořad: Koktejl  |  Stanice: Liberec
 
 

Nové články v rubrice

 • 22. září  2017 v 09:00     Audio  rubrika: Koktejl

  Je optimista i po těžkém zranění. Mladý skokan sní o olympiádě

  „Všechno se dá dokázat,“ říká patnáctiletý skokan na lyžích František Lejsek, který má za sebou škaredý pád a těžké zranění, čeká ho další operace, a přesto sní o účasti na olympijských hrách. Reprezentant liberecké...

   
 • 21. září  2017 v 10:00     FotogalerieAudioVideo  rubrika: Koktejl

  Unikát a srdcovka Liberečanů. Ještěd slaví 44. narozeniny

  Symbol Libereckého kraje, dominanta tyčící se hrdě nad městem Liberec, součást znaku liberecké Technické univerzity, unikátní objekt a národní kulturní památka v nadmořské výšce 1012 metrů, spojující v sobě horský hotel...

   
 • 20. září  2017 v 07:00     FotogalerieAudio  rubrika: Koktejl

  Tygři zdolali Boleslav. Derby má grády, říká Derner

  Liberečtí hokejisté zdolali v dohrávce pátého extraligového kola Mladou Boleslav 3:1. V derby tak slavili úspěch ve dvanáctém utkání v řadě. Těžit mohli především z využitých přesilových her.

   
Liberecký kraj
  silnice I/14, v katastru obce Poniklá, okr. Semily, oprava povrchu vozovky, provoz převeden do protisměru, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 26.09.2017 00:00 Do 31.10.2017 23:59, dojde k částečné ...
  ulice Husova, Nový Bor, okr. Česká Lípa, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 25.09.2017 07:00 Do 31.10.2017 23:59, úplná dlouhodobá uzavírka provozu na MK Husova v Novém Boru., Objížďka - obousměrná, ...
  ulice Broumovská, Liberec, okr. Liberec, uzavřeno, práce na silnici, Od 25.09.2017 00:00 Do 08.10.2017 23:59, Rekonstrukce místní komunikace v ulici Broumovská, Objížďka - bez rozlišení: přes: ulice Sametová, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace