Koktejl15. března  2017 v 09:00  

Proti fašistům bojovali i Němci. Mezi nimi Herta Lindnerová ze severu Čech

Sudetští Němci ničící symboly české státnosti - Foto: bundesarchiv.de   ,  CC-BY-SA-3.0, Wikimedia Commons

Sudetští Němci ničící symboly české státnostiFoto: bundesarchiv.de , CC-BY-SA-3.0, Wikimedia Commons

15. března 1939 začalo pro Čechy a Moravany „temné období našich dějin“, jak se často doba Protektorátu označuje. Německá vojska v protektorátu vítaly davy zfanatizovaných německých obyvatel, byli však i Němci, kteří se rozhodli proti fašismu bojovat. Patřila mezi ně i Herta Lindnerová z Bohosudova.

„Herta Lindnerová byla mladá dívka, která se narodila v roce 1920 v Bohosudově. Vyrostla v komunistické rodině a vychodila českou i německou školu, takže ovládala oba jazyky. Byla členkou různých mládežnických organizací ještě před rokem 1938. “
Viktor Keller, historik

15. března 1939 v ranních hodinách obsadilo německé vojsko území Československé republiky, tímto dnem se stala Protektorátem Čechy a Morava. Formální hlavou okupovaného Protektorátu, zůstal sice prezident Emil Hácha, skutečnou moc měl ale v rukou úřadující říšský protektor. 

Hned v prvních týdnech gestapo pozatýkalo činitele sociálních demokratů a komunistů a také německé emigranty. Během okupace zemřelo v odboji sto tisíc lidí. Následovaly popravy. 

Během okupace zemřelo v odboji 100 000 lidí. V Sudetech byli do odboje zapojeni nejen Češi, ale i obyvatelé německého původu, na jejichž jména se v kontextu sudetských Němců zapálených pro Hitlerovu myšlenku neprávem zapomíná. 

„Herta Lindnerová byla mladá dívka, která se narodila v roce 1920 v Bohosudově. Vyrostla v komunistické rodině a vychodila českou i německou školu, takže ovládala oba jazyky. Byla členkou různých mládežnických organizací ještě před rokem 1938,“ popisuje Viktor Keller, historik teplického muzea. 

Linda, Lipoví bratři a výpravy do skal 

Jednou z nich byla neformální skupina horolezců Lipoví bratři. Linda využívala výprav do skal k různým ilegálním setkáním nebo vyzvedávání zásilek a zajišťovala tak kontakt mezi německými a saskými odbojáři. 

„K jejímu odhalení došlo v druhé polovině roku 1941, kdy komunistické skupiny, po napadení Sovětského svazu, zaktivizovaly svoji činnost, a kdy se také zostřil teror ze strany gestapa. Postupně byli pozatýkáni i její přátelé a otec,“ dodává Keller. 

Životní pouť Herty Lindnerové končí podobně, jako životy mnoha jiných protinacistických odbojářů – po vyšetřování ji převezli do Berlína, kde byla odsouzena k trestu smrti. Herta Lindnerová byla popravena 29. března 1943. Bylo jí 23 let. 

Autor:  David Hertl
Pořad: Koktejl  |  Stanice: Liberec
 
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  Od 29.5.2017 18:05 do 21:05; v ulici Maršovická v obci Jablonec nad Nisou , délka 542m; vážná nehoda; uzavřeno; havárie motorkáře se zraněním.
  Od 29.5.2017 18:05 do 19:05; na silnici u obce Železný Brod okres Jablonec nad Nisou , délka 20m; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění.
  D10, mezi km 67 a 57, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, neprůjezdná zpevněná krajnice (odstavný pruh), Od 02.06.2017 08:00 Do 02.06.2017 16:00, Pozor!, Sečení trávy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace