Koktejl20. března  2017 v 10:00  

Seniorům umí vykouzlit úsměv na rtech aneb Psí babička pomáhá babičkám

Jedenáctiletou foxteriérku Indy canisterapie baví. „Vždycky se těší, až ji vyvezu,“ říká její majitelka - Foto: Lucie Fürstová

Jedenáctiletou foxteriérku Indy canisterapie baví. „Vždycky se těší, až ji vyvezu,“ říká její majitelkaFoto: Lucie Fürstová

Jedenáctiletá fenka Indie rozdává radost v domovech seniorů v Liberci při canisterapii se svou paničkou Pavlínou Bohunovou. I na hladkosrstou foxteriérku jménem Indy dolehlo stáří, je celá prošedivělá a už nezvládá delší procházky. Ale přitulit se ke staršímu člověku, promasírovat jazykem ztuhlé svaly na rukou nebo dát psí pusu na tvář dokáže stále na jedničku. A dělá to ráda, jako by sama věděla, jak její návštěva seniory vzpruží a nabijí novou energií.

„Canisterapie přináší našim seniorům především radost, štěstí a vzpomínky na mládí. Tím, že si pejska hladí, se rozpohybují prsty, které už jsou ztuhlé. “
Helena Kubíková, sociální pracovnice

Indy dokáže jen svou přítomností vyloudit úsměv na tváři i u babiček a dědečků, kteří už téměř nevstávají ze svých postelí. „Indy je jedenáct, už je to taková psí seniorka, která pomáhá babičkám a dědečkům,“ říká s úsměvem canisterapeutka Pavlína Bohunová a pokračuje: „V jejím věku už musíme omezovat procházky. Dřív jsme cvičili agility a poslušnost, canisterapie je pro ni teď vhodná aktivita, vždycky se těší, až ji vyvezu.“ Spokojené jsou tedy při canisterapii obě strany – jak senioři, tak i jedenáctiletá foxteriérka. 

Úsměvy, pocity štěstí i vzpomínky. To všechno umí u seniorů vyvolat fenka Indy - Foto: Lucie Fürstová

Úsměvy, pocity štěstí i vzpomínky. To všechno umí u seniorů vyvolat fenka IndyFoto: Lucie Fürstová

„Canisterapie přináší našim seniorům především radost, štěstí a vzpomínky na mládí. Tím, že si pejska hladí, se rozpohybují prsty, které už jsou ztuhlé,“ vysvětluje Helena Kubíková, vedoucí sociální pracovnice vratislavického domova pro seniory. 

„Je to krásnej pocit si toho pejska takhle užít, jsem opravdu spokojená. Tak, ahoj, pejsku, přijď zase,“ loučí se s fenkou seniorka, paní Tomášková.  

Pavlína Bohunová s Indy potěší za dopoledne zhruba dvacítku seniorů, ti se budou těšit na psí návštěvu zase za měsíc. Ve vratislavickém Domově pro seniory by uvítali návštěvy canisterapeuta častěji, nemají na ně ale dostatek peněz. 

Pavlína Bohunová a její Indy - Foto: Lucie Fürstová

Autor:  Lucie Fürstová
Pořad: Koktejl  |  Stanice: Liberec
 
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  Od 29.5.2017 18:05 do 21:05; v ulici Maršovická v obci Jablonec nad Nisou , délka 542m; vážná nehoda; uzavřeno; havárie motorkáře se zraněním.
  Od 29.5.2017 18:05 do 19:05; na silnici u obce Železný Brod okres Jablonec nad Nisou , délka 20m; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění.
  D10, mezi km 67 a 57, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, neprůjezdná zpevněná krajnice (odstavný pruh), Od 02.06.2017 08:00 Do 02.06.2017 16:00, Pozor!, Sečení trávy

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace