Koktejl4. října  2017 v 10:00  

VIDEO: V Liberci káceli banánovník. Čerstvé banány si vychutnávají želvy

Banánovník vydal dva obrovské trsy banánů. Rostlina, která takto odplodí, končí s růstem a zahyne - Foto: Lucie Fürstová

Banánovník vydal dva obrovské trsy banánů. Rostlina, která takto odplodí, končí s růstem a zahyneFoto: Lucie Fürstová

Odhadem víc než sedmimetrový banánovník museli skácet a rozřezat zahradníci v liberecké botanické zahradě. Jeho kmen se povážlivě nakláněl nad návštěvnickou trasu a také už na něm visel těžký trs plný banánů. Ale nemějte strach, taková škoda to zase nebyla – rostlina by stejně po úplném dozrání plodů zahynula.

„Listy banánovníku musíme odřezat, aby nám nepolámaly další rostliny,“ vysvětluje zahradník Lukáš Koprnický. Banánovník, který musel k zemi, vyplodil i dva trsy narůžovělých, lákavě, ale i netradičně vypadajících banánů. „Je to jiný druh, než prodávají v obchodě. Jsou hodně sladké,“ říká s úsměvem zahradník. 

Na sladkých banánech vyrostlých v Liberci si pochutnaly karetky novoguinejské - Foto: Lucie Fürstová

Na sladkých banánech vyrostlých v Liberci si pochutnaly karetky novoguinejskéFoto: Lucie Fürstová

Křehký, ale těžký banánový obr 

„Banánovník je největší bylina, je vysoký, křehký, plný vody a hodně těžký, musíme ho jistit, aby nám nespadnul,“ popisuje Koprnický. Při kácení vysoké tropické byliny byla zapotřebí i pila. „Jde to, je to měkké dřevo,“ říká zahradník Vítězslav Bořek. „Lodyha, která odplodí trsem banánů, končí v růstu, a pak zahyne,“ vysvětluje zahradnice Petra Urbanová. Na zralých banánech si pochutnaly například i sladkovodní želvy karetky novoguinejské. Zbytek ještě zelených banánů z trsu v teple dozraje a pak si na nich želvy ještě pochutnají. 

Kácení banánovníků je v botanické zahradě časté. Rostou totiž rychle, už teď jich můžou návštěvníci v pavilonu asijských a amerických tropů vidět dalších 7.  

Kácení banánovníku - Foto: Lucie Fürstová

Čerstvě utržený, sladký a narůžovělý banán z liberecké botanické zahrady ochutnala i redaktorka Lucie Fürstová. 

Redaktorka ochutnává čerstvě utržený banán - Foto: Lucie Fürstová

Pořad: Koktejl  |  Stanice: Liberec
 
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  místní komunikace, Husovo náměstí, Lomnice nad Popelkou, okr. Semily, uzavřeno, Od 21.10.2017 08:00 Do 21.10.2017 16:00, Úplná uzavírka provozu na místních komunikacích - část Husova náměstí v Lomnici ...
  místní komunikace, Lomnice nad Popelkou, okr. Semily, uzavřeno, Od 21.10.2017 08:00 Do 21.10.2017 16:00, Úplná uzavírka provozu na místních komunikacích - část Husova náměstí v Lomnici nad Popelkou a ...
  silnice I/13, v katastru obce Bílý Kostel nad Nisou, okr. Liberec, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 20.10.2017 09:00 Do 20.10.2017 15:30, Pasportizace ložisek na pilířích.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace