Koktejl28. června  2017 v 12:49  

VIDEO: V Liberci si můžete zahrát vodní divadlo. Tradiční z Vietnamu

Vietnamské vodní divadlo láká děti, ale i dospělé. Vyzkoušet si ho můžete v libereckém muzeu až téměř do konce letošního srpna - Foto: Lucie Fürstová

Vietnamské vodní divadlo láká děti, ale i dospělé. Vyzkoušet si ho můžete v libereckém muzeu až téměř do konce letošního srpnaFoto: Lucie Fürstová

Severočeské muzeum v Liberci představuje orientální vodní divadlo – loutkářský unikát z Vietnamu. Exponáty do Liberce půjčilo Muzeum loutkářských kultur z Chrudimi.

Celé expozici vévodí prosklený bazének plný vody připomínající velké akvárium. Právě v něm si můžou návštěvníci vyzkoušet, jak se vodní divadlo ve Vietnamu vlastně hraje. Nejvíc vodní divadlo láká děti. 

Ve Vietnamu hráli tamní loutkoherci divadlo na vodní hladině už v jedenáctém století. Lidé ponoření ve vodě nebo schovaní za rákosovými rohožemi své loutky s plováky vodili po hladině pomocí speciálních dlouhých tyčí. Figury z fíkového dřeva malované lesklými barvami nehrály pohádky, jak jsme zvyklí u nás, ale vietnamské legendy nebo krátké příběhy ze života rolníků.

Tradice vodního vietnamského divadla sahá až do 11. století, obnovila se až nedávno – paradoxně díky českému divadlu. „V roce 1957 do Hanoje na nějaký festival přijelo loutkové divadlo Radost z Brna,“ popisuje Simona Chalupová, ředitelka Muzea loutkářských kultur z Chrudimi, které půjčilo exponáty libereckému muzeu. Sama Chalupová loutky z Vietnamu přivezla. Podrobnosti o obnovení tradice vietnamského vodního divadla si poslechněte v přiloženém příspěvku. 

„Největší poklad, který na výstavě prezentujeme, jsou historické loutky z 18. století,“ dodává Chalupová. Výstavu doplňují fotky z Vietnamu a taky krátký film, který vodní divadlo zachycuje. Vyzkoušet si, jak se hraje vodní divadlo, mají možnost návštěvníci Severočeského muzea až do 27. srpna. 

Loutka vietnamského vodního divadla - Foto: Lucie Fürstová

Pořad: Koktejl  |  Stanice: Liberec
 
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  Od 19.10.2017 20:05 do 22:00; v ulici Okružní v obci Česká Lípa , délka 255m; komunikace dočasně uzavřena; únik plynu; HZS zjišťuje místo úniku plynu.
  silnice I/10, v katastru obce Harrachov, okr. Semily, práce na silnici, Od 23.10.2017 07:00 Do 10.11.2017 16:00, Práce budou prováděny v rámci BÚ silničních příkopů a odvodnění. Jedná se pouze o omezení ...
  silnice I/35, v katastru obce Liberec, okr. Liberec, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 20.10.2017 01:00 Do 20.10.2017 06:00, strojní metení i na výjezdech a vjezdech MÚK

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace