Koktejl11. srpna  2017 v 10:32  

VIDEO: V nemocnici ve Vysokém nad Jizerou našli s neslyšícími pacienty společnou řeč

Sestry ve Vysokém mluví s neslyšícími jejich řečí - Foto: Ivana Bernáthová

Sestry ve Vysokém mluví s neslyšícími jejich řečíFoto: Ivana Bernáthová

Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou patří mezi první zdravotnická zařízení v Česku, kde se zdravotní sestry začaly dorozumívat s neslyšícími pacienty pomocí znakového jazyka. Ruce jsou pro neslyšící jediným způsobem dorozumívání. Proto se v případě vážného zranění často obracejí právě na chirurgy ve Vysokém.

„Já už jsem tu byl před dvěma měsíci na operaci s malíčkem. Objednal jsem si k tomu tlumočníka. To jsem ještě netušil, že už je tady vyškolený personál ve znakovém jazyce,“ vysvětlil ústy tlumočníka znakového jazyka Karla Redlicha neslyšící pacient Tomáš Wirth. 

Nemocnice nedávno zaplatila kurz znakového jazyka pěti zdravotním sestrám. Zatímco se sestřičky školily, jiné za ně musely sloužit. Ředitelka Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie Marcela Škodová si ale myslí, že se to vyplatilo. 

„Pro úplně neslyšící pacienty je znaková řeč jediným možným způsobem dorozumění, a pokud má člověk nemocnou ruku, tak se špatně domluví. Proto bychom se rádi zaměřili i na tyto pacienty, kterým pomůžeme nejenom k sebeobsluze pro běžný život, ale i k možnosti lepší komunikace,“ vysvětlila záměr nemocnice Marcela Škodová. 

Jednou ze sester, která se naučila znakovou řeč, je Sylva Strnádková. Ta má na starosti stravování, takže se s neslyšícími pacienty baví hlavně na toto téma. Znaky si ale musí neustále cvičit, aby si řeč udržela v živé paměti. 

„Stále si musíme opakovat doma. Máme koupené kartičky a pexeso, takže si to každý večer prohlížíme. A když se potkáme s kamarádkami, tak spolu mluvíme znakovým jazykem,“ popsala Sylva Strnádková. 

Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou - Foto: Ivana Bernáthová

Znakový jazyk se naučila i Alena Novotná, která s pacienty vyplňuje všechny potřebné formuláře a dorozumívá se s nimi i po operaci. 

„Ptám se jich, jestli nejsou třeba na něco alergičtí, jestli je to bolí, jestli je netlačí dlahy,“ vysvětlila Alena Novotná. 

Neslyšící pacienti mají také k dispozici také instruktážní video, které vzniklo ve spolupráci s Centrem pro zdravotně postižené Libereckého kraje. Dozvědí se z něj například, jak se k operaci objednat, co všechno si mají do nemocnice vzít a jak se na zákrok připravit. Na natáčení se podíleli také neslyšící pacienti. Video bude Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie na svých webových stránkách a na facebooku. 

Pořad: Koktejl  |  Stanice: Liberec
 
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  Srážky: přeháňky, Rádelský Mlýn
  Srážky: přeháňky, Svor
  D10, mezi km 69.5 a 70, ve směru Turnov, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 24.10.2017 07:30 Do 24.10.2017 15:30, strojní a ruční strhávání krajnic

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace