Koktejl7. září  2017 v 10:00  

Vodopád s kohoutkem a čisté prameny najdete v Lužických horách

Ing. Lucie Součková odebírá vzorky z pramene - Foto: Jaroslav Hoření

Ing. Lucie Součková odebírá vzorky z prameneFoto: Jaroslav Hoření

Křišťálově čisté prameny a jako bonus vodopád. Cílem dalšího putování za prameny Libereckého kraje, které mapujeme v rámci projektu Technické univerzity v Liberci, byly Lužické hory.

Heřmanický vodopád s udávanou výškou 3,5 metru zahlédnete přímo ze silnice z Heřmanic v Podještědí do Krompachu, a když se vydáte lesem do kopce, dojdete i k jeho vydatnému pramenu a dále můžete stoupat na vrchol Hvozd.  

Vodovodní kohoutek v lese? Proč ne 

Vodovodní kohoutek u Heřmanického vodopádu - Foto: Jaroslav Hoření

Vodovodní kohoutek u Heřmanického vodopáduFoto: Jaroslav Hoření

U pramene vodopádu najdete vodovodní kohoutek. Sice není funkční, ale pramen je tak čistý, že by se z něj dalo pít, i když to nelze brát jako doporučení. „Všechno je pitelné, ale něco jenom jednou,“ říká s úsměvem profesorka Dana Komínková z České zemědělské univerzity v Praze a pokračuje: „Tady jsme v docela čisté přírodě a ten pramen je kvalitní a silný. Je to opravdu moc pěkný pramen a je radost sem přicházet.“ 

Čistota vody je v místě díky tomu, že nad prameny jsou lesy a ne pole. „To, že nad námi není zemědělská půda, kde se hnojí, určitě snižuje možnost nějakých střevních potíží,“ vysvětluje Lucie Součková z pražské univerzity. 

V rámci projektu mapování pramenů je v okolí Heřmanic sledováno pět pramenů. Výzkumníci z nich odebírají různé vzorky, třeba sedimenty ze dna a zkoumají druhovou diverzitu. Podle druhové rozmanitosti se pak dá pohlížet na kvalitu pramenů a toků. Jednoduše řečeno čím více života, tím lépe. I v Lužických horách ale výzkumy potvrzují, že vody ubývá. „Už minulý rok se nám prakticky ztratily některé prameny a v rámci výzkumu jsme je museli vyměnit,“ dodává Součková. 

Heřmanický vodopád - Foto: Jaroslav Hoření

Fotky z dalšího bádání libereckých vědců a studentů, tentokráte v libereckých Vratislavicích: 

Heřmanický vodopád. Pohled ze silnice - Foto: Jaroslav Hoření

Autor:  Jaroslav Hoření
Pořad: Koktejl  |  Stanice: Liberec
 
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  silnice I/35, Bílý Kostel nad Nisou - Hrádek nad Nisou, okr. Liberec, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 21.09.2017 00:00 Do 21.09.2017 06:00, Strojní metení.
  silnice III/29020 (ulice Klášterní), Liberec, okr. Liberec, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, práce na inženýrských sítích, Od 20.09.2017 14:00 Do 20.10.2017 23:59, Kanalizační přípojka , Výkop ...
  ulice Husova, Nový Bor, okr. Česká Lípa, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 25.09.2017 00:00 Do 31.10.2017 23:59, úplná dlouhodobá uzavírka provozu na MK Husova v Novém Boru, provádění stavebních ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace