Křížem krajem3. listopadu  2016 v 10:00  

Kittelovsko: Za tajemstvím jizerskohorského Fausta

Do Kittelova muzea v Krásné na Jablonecku vás navedou cedule - Foto: Jaroslava Mannová

Do Kittelova muzea v Krásné na Jablonecku vás navedou ceduleFoto: Jaroslava Mannová

Listopadovou krajinou budeme tentokrát putovat poněkud déle, až do vsi Krásná na Jablonecku, která je známá spíše pod starším jménem Šumburk. Zde v 18. století působil „Faust Jizerských hor“ – proslulý ranhojič Johann Joseph Anton Eleazar Kittel.

Nemocní ve víře v Kittelovy schopnosti putovali nahoru na Šumburk i desítky kilometrů, sám „horskej doktor“ jezdíval za pacienty až do Prahy. Podle lidové tradice měla úspěšnost Kittelovy léčby spojitost s čarodějnickými praktikami a spolčením s ďáblem. 

Tajemná atmosféra Krásné 

Kittlovsko je dodnes nabito tajemnou, ale přívětivou náladou. Stojí zde postupně rekonstruovaný roubený Kittelův dům čili Burg, v němž bývaly kromě Kittelovy pracovny a bytu jeho rozsáhlé rodiny i lékárna a pokoje pro pacienty. Kittel dal také vybudovat v letech 1756–1760 na Kittlovsku kostel sv. Josefa a budovu školy. 

Doktor Kittel - Foto: Jaroslava Mannová

Doktor KittelFoto: Jaroslava Mannová

Studánka s léčivou vodou a duchem zakleté mlynářky 

Barokní svatostánek krytý šindelem je pozoruhodný tzv. Svatými schody, po kterých se stoupalo vkleče – díky jejich zbudování se prý také Kittel podle pověsti měl vymanit ze spárů ďábla. Vedle je ve starodávné chalupě Kittelovo muzeum s řadou připomínek na zázračného doktora a jeho doby. 

Naproti kostelu stojí barokní fara, před níž stojí od roku 1772 sousoší Nejsvětější Trojice. Nalevo od kostelních vrat je studánka svatého Josefa s údajně léčivou vodou; vždy se v ní nachází malá žabka – podle pověsti duch zakleté mlynářky. 

Kittelovo muzeum v Krásné a bylinková zahrádka před domkem - Foto: Jaroslava Mannová

Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Liberec
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:40, repríza 15:50, sobota, neděle 14:50  |  Délka pořadu:  
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  Od 18.10.2017 16:25 do 18:30; na silnici 277 u obce Všelibice okres Liberec; vážná nehoda; uzavřeno, probíhají záchranné a vyprošťovací práce; havárie motorky do stromu, zranění, na místě PČR, ZZS a vrtulník ...
  Od 18.10.2017 15:50 do 17:50; na silnici 27921 v obci Všeň okres Semily; překážka, která může bránit provozu v celé šířce vozovky nebo její části; probíhá vyšetřování nehody; nehoda; srážka dvou osobních ...
  silnice I/35, v katastru obce Bílý Kostel nad Nisou - v katastru obce Hrádek nad Nisou, okr. Liberec, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 18.10.2017 20:00 Do 19.10.2017 06:00, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace