Křížem krajem9. prosince  2016 v 11:40  

Bojovníka proti zlu, svatého Prokopa potkáte i v Českém ráji

Sv. Prokop - Foto: Marek Řeháček

Sv. ProkopFoto: Marek Řeháček

Svatý Prokop je jedním z českých patronů. Žil na začátku jedenáctého století jako poustevník a je známý úspěšným bojem proti zlu, které zkrotil. Podle známé legendy se mu dokonce podařilo orat s pluhem, do nějž zapřáhl samotného ďábla.

Heslo svatého Prokopa proto znělo: Pokud člověk vše koná pro Boha, může přemoci i zlo. Jedna z nejznámějších soch tohoto světce se nachází při cestě ze Sedmihorek k Myší díře, kterou se poté přichází k zámku Hrubá skála. 

Dračí skály, u nichž sochu v puklině najdeme, tvoří dnes Dračí věž a Dračí zub a jde o místo opředené pověstmi. Podle jedné z nich zde měli kdysi svoji sluj draci, kterým musel pán z Hrubé Skály posílat panny k obědu.  

Sv. Prokop - Foto: Marek Řeháček

Sv. ProkopFoto: Marek Řeháček

Nakonec prý přišla řada i na jeho dceru a rytíři se proto snažili draky zneškodnit. S nafintěnými zbrojnoši si příšery ale snadno poradili. Mladou šlechtičnu pak zachránil až mladý vězeň, který v té době hnil v hradní hladomorně a v boji s bestií tedy neměl co ztratit. Do skály Zub zarazil řadu dřev, po nichž vylezl na vrchol, našel tu dračí hnízdo a učinil něco, co bestie nečekaly – pobil jejich mláďata. Draci poté ze skal raději sami odletěli. 

Jenže neštěstí z místa zcela nezmizelo – když byla stavěna lesní cesta z Hrubé skály do Sedmihorek, došlo při rozbíjení skal k neštěstí - majitel panství František Josef Jiří z Valdštejna pak nechal roku 1735 na památku této události do skalní pukliny vedle Dračího zubu umístit sochu svatého Prokopa. Vypráví se, že působivá socha světce s démony zaujala i umělce, kteří se rekreovali v nedalekých lázních Sedmihorkách. Jaroslav Vrchlický se místem nechal inspirovat natolik, že napsal epickou skladbu o XVII zpěvech „Legenda o svatém Prokopu“. 

Státuje původně stála za laťkovým plůtkem a třímala berlu, za první republiky byl plůtek nahrazen zděnou ohradou. Prokop stojí na kameni, kterým pod sebou drtí zlo v podobě draka, jenž se zakusuje do roucha a vystrkuje drápy. A obě skalní stěny okolo sochy jsou pokryty vytesaným reliéfy oblud, netopýrů, štírů a draků, které síla ovšem světce drží v šachu tak, aby nemohly opět ovládnout svět lidí... 

Pořad: Křížem krajem s Markem Řeháčkem  |  Stanice: Liberec
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:40 a 15:45  
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  Od 23.10.2017 14:25 do 16:30; v ulici Pod Vodárnou v obci Jablonec nad Nisou; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; 2 x OA bez zranění.
  Od 23.10.2017 14:10 do 16:10; na silnici 29013 v obci Lázně Libverda okres Liberec; překážka, která brání provozu na celé vozovce nebo její části; probíhá vyšetřování nehody; náraz vozidla do plotu, bez ...
  ulice Tylova, Česká Lípa, okr. Česká Lípa, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 23.10.2017 08:00 Do 31.10.2017 23:59, úplná uzavírka provozu místní komunikace – ulice Tylova, za účelem výkopových prací ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace