Křížem krajem19. prosince  2016 v 11:00  

Frýdlantský betlém, jeden z největších jizerskohorských betlémů

Frýdlantský betlém - Foto: Tomáš Beneš

Frýdlantský betlémFoto: Tomáš Beneš

Tradice stavění betlémů byla silná v jizerskohorském podhůří až do počátku 20. století. Jesličky původně stávaly jen ve vesnických kostelích, ale v 19. století se postupně začaly objevovat i v chalupách horalů.

Někteří si je i sami vyráběli, jiní je kupovali od šikovných sousedů a ti nebohatší si pořizovali figurky do betlémů od umělců či řezbářů profesionálů. Dochovaly se zprávy, jak někteří chalupníci před Vánocemi dokonce rozebírali tkalcovské stavy a vybavení domácností, aby se jim do velké světnice vešel betlém, který ukazovali svým sousedům a každý rok jej rozšiřovali o další a další figurky. 

Betlémy bývaly později i turistickou atrakcí – a to nejen ve vyhlášeném Kryštofově Údolí, ale i jinde. Na Vánoce tak například lákal hostinský na velký betlém postavený v hostinci Lesní zátiší, dnes U Vodopádu ve Ferdinandově nad Hejnicemi. Betlémy byly nejprve statické a zobrazovaly narození Ježíše v kulisách Svaté země. Později nicméně přibývalo i jesliček zasazených do kulis severních Čech – objevovaly se zde nejen motivy zdejší horské krajiny, ale například i typická řemesla – tkalci či skláři. Novější betlémy byly často pohyblivé – figurky v nich poháněly mechanizmy z hodin, šicích strojů či jiných domácích zařízení.

Za jedním takovým pohyblivým betlémem se dnes vypravíme do města Frýdlantu, najdeme jej tam v krásné starobylé podstávkové chalupě v Zahradní ulici, jen nedaleko městského centra. Prakticky na dohled od něj se nachází centrální parkoviště. Jeho autor – rolník Gustav Simon (1873-1953) jej tvořil neuvěřitelných šedesát let v obytné místnosti svého stavení, kde zároveň i žil. Na plochu o rozměrech 4 krát 2 metry umístil 130 pohyblivých a 50 statických figur, zčásti poháněných původní důmyslnou mechanikou. Celá scenérie je zasazena do krajiny jizerskohorského podhůří. 

Betlém byl nedávno – v letech 2009 až 2012 – kompletně restaurován odborníky z Třebechovic pod Orebem. V podkroví chalupy je výstava věnovanou historii, rekonstrukci a restaurování jesliček betlému. V čase předvánočním je možné si jej prohlédnout od úterý do neděle vždy od půl jedné do pěti hodin večer. 

Frýdlantský betlém najdeme ve 250 let staré roubence - Foto: Jaroslava Mannová

Pořad: Křížem krajem s Markem Řeháčkem  |  Stanice: Liberec
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:40 a 15:45  
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  Od 20.10.2017 19:20 do 21:25; v ulici Komenského v obci Smržovka okres Jablonec nad Nisou; nehoda; střet OA se srnou, bez zranění osob.
  ulice Tylova, ul. Jiřího z Poděbrad, Česká Lípa, okr. Česká Lípa, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 23.10.2017 10:00 Do 31.10.2017 23:59, úplná uzavírka provozu místní komunikace – ulice Tylova, ul. ...
  silnice I/10 (ulice Štefánikova), Železný Brod, okr. Jablonec nad Nisou, práce na inženýrských sítích, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 24.10.2017 07:00 Do 05.11.2017 23:59, dojde k částečné ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace