Křížem krajem13. prosince  2016 v 10:00  

Křížem krajem do Příchovic, kraje mezi nebem a zemí

Příchovice s kostelem sv. Víta - Foto: Marek Řeháček

Příchovice s kostelem sv. VítaFoto: Marek Řeháček

Kraj mezi nebem a zemí – tak někdy bývá označováno nejvrchnější Tanvaldsko. Je to opravdu velebný kraj, země prudkých strání, luk a malých hájků propojených stromořadími z jeřábů.

I v zimě je zde překrásně. Sněžné spousty i v mírných zimách zasypou louky, mrazy vykouzlí na stromech i lidských obydlích krajky z jiní. Na hřbitovech se zde občas stále udržuje starý zvyk – náhrobky jsou před poškozením sněhem a mrazem uzavírány do plechových či dřevěných kastlíků. 

Dopravíme se sem nejlépe vlakem z Tanvaldu. A nebudeme z údolí stoupat až nahoru k rozhledně Štěpánka, ale naší pouť směřujeme níže – do velebných Příchovic – vsi, která bývala před druhou světovou válkou na tzv. jazykové hranici a žili zde proto horalé obou řečí. Sousední Paseky byly již ryze českou vsí a dole v Zeleném údolí zase bývali dřevaři s češtinou na štíru. 

Dodnes se zde uchovalo mnoho z duchovní síly tohoto kraje. Překrásný je kostel sv. Víta, z hrubé jizerské žuly postavený s podporou knížat Rohanů ve druhé polovině 19. století. O Vánocích bývá vystrojený bohatou výzdobou ze smrčí, která mu dodává neopakovatelnou voňavou náladu zimních hor, v níž můžeme směle přivítat narození Ježíška. 

Níže pod kostelem je nejstarší příchovická chalupa č. 1 – svačinu si pro zimní den brát nemusíme: je přeměněná na stylový hostinec s pivovárkem U Čápa. Nedaleko od křižovatky cesty vedoucí odsud ke kapli sv. Gotharda a silničky vedoucí dolů Tanvaldu stojí pod lipami cíl naší cesty - jedna nejmocnějších soch zdejší krajiny – Panna Maria Bozkovská s Ježíškem v náručí. Horaly bývala důvěrně nazývaná Matička Boží Bozkovská. Ve 30. letech 19. století si ji Příchovičtí objednali u semilského kameníka Františka Prokopa. A socha má proto takový milý, přívětivý výraz. Ochrany a pomoci se kdysi u Královny hor dovolávali lidé ze široka z daleka. A i my si u ní dnes můžeme pokusit vyprosit milost v přívětivém čase vánočním. 

Příchovice - Foto: Marek Řeháček

Pořad: Křížem krajem s Markem Řeháčkem  |  Stanice: Liberec
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:40 a 15:45  
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  Od 20.10.2017 22:50 do 21.10.2017 00:55; na silnici 9 u obce Jestřebí okres Česká Lípa; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; střet OA s kancem, bez zranění osob.
  ulice Tylova, ul. Jiřího z Poděbrad, Česká Lípa, okr. Česká Lípa, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 23.10.2017 10:00 Do 31.10.2017 23:59, úplná uzavírka provozu místní komunikace – ulice Tylova, ul. ...
  silnice I/10 (ulice Štefánikova), Železný Brod, okr. Jablonec nad Nisou, práce na inženýrských sítích, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 24.10.2017 07:00 Do 05.11.2017 23:59, dojde k částečné ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace