Křížem krajem7. prosince  2016 v 11:40  

Křížem krajem na Slovanku za uzdravující studánkou

Seibtova studánka - Foto: Marek Řeháček

Seibtova studánkaFoto: Marek Řeháček

V neděli 3. listopadu 2013 se v Jizerských horách nedaleko Hrabětic uskutečnilo slavnostní otevření opravené křížové cesty, která vede z Horního Maxova k Seibtově studánce. Tu najdeme v těsné blízkosti u rozhledny Slovanka, která je nejstarší železnou vyhlídkovou věží na území České republiky.

Křížovou cestu zde zřídili na bratři Anton a Josef Seibtovi v roce 1840. Jednomu z bratrů, který byl velice nemocen – byl ochrnutý a nemohl chodit, ani se jinak pohybovat – se jednou zdálo, že se mu uleví po koupelích v chladné jizerskohorské vodě.  

Seibtova studánka - Foto: Marek Řeháček

Seibtova studánkaFoto: Marek Řeháček

Nechal se proto vyvézt na místo ve svahu kopce, kde vytékala voda. Znělo to pošetile, ale přesto mu zde příbuzní vykopali a kameny vyzdili jímku na vodu, ve které by mohl provádět koupele a vodní masáže. Vedle byla pak ještě druhá jáma na koupele rašelinné. Seibt vodu také pravidelně pil. A zázrak nakonec nastal – po delší době se mu natolik ulevilo, že vstal a mohl již chodit o holích. A za další čas se poté uzdravil natolik, že už chodil pouze o jedné holi. 

Studánka vyskládaná ze žulových kamenů, které se začalo říkat Seibtova, patří k půvabným místům, kde lze stále spatřit starou tvář hor. Vysvěcena byla 11. srpna 1840 farářem Petrem Junou z Janova nad Nisou. V roce 1934 místo kompletně obnovil Německý horský spolek pro Ještěd a Jizerské hory. 

Po 80 letech byla křížová cesta i studánka značně zchátralá, poškozená lidmi i časem. Teprve v roce 2013 došlo k jejich komplexní obnově a to díky iniciativě spolku přátel Jizerských hor Patron Členové spolku opravili jednotlivá žulová zastavení, obrázky na ně nakreslil Pavel Koňařík z Hejnic. Akci tehdy podpořily Lesy ČR, Liberecký kraj a město Lučany nad Nisou, na jehož území vrch leží.  

Pořad: Křížem krajem s Markem Řeháčkem  |  Stanice: Liberec
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:40 a 15:45  
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  Srážky: přeháňky, Ohrazenice
  Srážky: přeháňky, Rádelský Mlýn
  Srážky: přeháňky, Albrechtice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace