Nejkrásnější výhledy na Turnov a okolí nabízí rozhledna Hlavatice

Kiosek a rozhledna - Foto: Jaroslava Mannová

Kiosek a rozhlednaFoto: Jaroslava Mannová

Krátký a vcelku nenáročný výlet nás dnes zavede na samý okraj města Turnova. Vydáme se cestou, kterou již půldruhé století míří kroky většiny turistů, přicházejících do nejznámějších míst Českého ráje. Jakoby byla přímo stvořena pro nejkrásnější výhled na město a okolní kopce – stojí si tam majestátně skála nazývaná Hlavatice.

Dodnes se znalci přou – a nutno říci, že stále vcelku nerozhodně – o to, jestli je pro Hlavatici vhodnější označení skalní vyhlídka, nebo rovnou plnohodnotné jméno – rozhledna. Parametry má spíše odpovídající skalní vyhlídce, ale na druhou stranu – na kterou z vyhlídek vedou točité schody hodné opravdové vyhlídkové věže? Buď jak buď – na rozcestníku přímo u skály je nápis Rozhledna Hlavatice a tak se budeme držet tohoto označení! 

Přehledný rozcestník vám poskytne i další tipy, kam se vydat - Foto: Jaroslava Mannová

Přehledný rozcestník vám poskytne i další tipy, kam se vydatFoto: Jaroslava Mannová

Dvanáct metrů vysoká výrazná skála padla do oka již prvním turistům, kteří její výrazně osamělou polohu na konci hřebene obdivovali již ve druhé polovině 19. století. 

Není proto divu, že když vznikl roku 1892 v Turnově první turistický klub, rozhodli se jeho členové právě tuto skálu zpřístupnit schodištěm a vybudovat na ní vyhlídkové zábradlí. Již dva roky poté, na počátku sezóny v roce 1894 již bylo možné na Hlavatici vystoupat po novém dřevěném schodišti a rozhlédnout se z jejího zabezpečeného temene po kraji. Jenže dřevěné schodiště rychle podléhalo vlivu počasí a chátralo. 

Již roku 1908 bylo schodiště ze dřeva odstraněno a nahrazeno schodištěm železným, které se – přes mnohé úpravy a opravy zachovalo v původním tvaru dodnes. A výhled? Ten se zdá být stejně krásný jako před sto lety. 

Historické foto kiosku a rozhledny - Foto: Jaroslava Mannová

Pořad: Křížem krajem s Markem Řeháčkem  |  Stanice: Liberec
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:40 a 15:45  
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  silnice I/13, Stráž nad Nisou, část obce Svárov - (ulice Liberecká), Mníšek, okr. Liberec, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 18.10.2017 01:00 Do 18.10.2017 06:00, Mytí přídlažeb ...
  silnice III/29020 , Liberec, okr. Liberec, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, práce na inženýrských sítích, Od 20.10.2017 14:00 Do 20.10.2017 23:59, Kanalizační přípojka , Výkop bude prováděn max. ...
  ulice Tylova, ulice Jižní, Česká Lípa, okr. Česká Lípa, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 23.10.2017 00:00 Do 31.10.2017 23:59, úplná uzavírka provozu místní komunikace – ulice Tylova, ul. Jiřího ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace