Křížem krajem20. prosince  2016 v 11:40  

Paseky nad Jizerou: Za Krakonošem a lyžníky

Paseky nad Jizerou, kraj Krakonoše a lyžníků - Foto: Karel Řeháček

Paseky nad Jizerou, kraj Krakonoše a lyžníkůFoto: Karel Řeháček

Vesnička Paseky nad Jizerou se nachází v prudkých stráních mezi Bílou skálou nad Rejdicemi a řekou Jizerou tekoucí až dole v údolí. Je to kraj zapadlých českých vlastenců, proslavený dílem Karla Václava Raise. Vydejte se tam s Markem Řeháčkem a Českým rozhlasem Liberec.

Námětem pro něj byli skutečné příběhy českých horalů v čele s učitelem a houslařem Věnceslavem Metelkou, pozoruhodnou postavou, která v Pasekách v polovině 19. století působila a jejíž dobrý duch se dnes nad tímto krajem vznáší. 

Paseky nad Jizerou - Foto: Marek Řeháček

Paseky nad JizerouFoto: Marek Řeháček

Do Pasek se nejlépe dostaneme na lyžích přes Kořenov a Příchovice, zpod rozhledny Štěpánka sjedeme dolů do vsi okolo proslulé horské hospůdky Na Perlíčku, zvané spíše mezi horáky Na Prdečku či zkráceně Prdek. 

Paseky jsou vyhlášeným zimním střediskem se sjezdovkami, ale najdeme zde i celou řadu krásných památek i ukázek lidové architektury. Velice půvabný je zdejší kostel sv. Václava, který tvoří velice malebný celek se sousedním hřbitovem, jehož pozadím jsou západní Krkonoše jako na obrazu malované. Ve stráních se zde nacházejí roztroušené chalupy pojizerského typu; nejslavnější je asi stará pasecká škola, v níž působil právě Venceslav Metelka. 

Škola si zahrála v kultovním vánočním filmu Krakonoš a lyžníci, který zde režisérka Věra Plívová Šimková natáčela roku 1980. Rozmarný příběh z počátku 20. století se odehrává na zasněžených krkonošských svazích a patří neodmyslitelně k vánočním svátkům. Právě v pasecké škole působí nadšený pan učitel, který začne společně s mladým lesníkem využívat novinku z Norska – dřevěné ski – a tím objeví krásu lyžníctví. 

Zimní nálada Pasek je dodnes jaksi starosvětská, z každé chalupy jakoby tu vystupuje kus dávno zašlé horalské a lyžnícké historie, které člověk ocení obzvláště v melancholickém čase vánočním. 

Pořad: Křížem krajem s Markem Řeháčkem  |  Stanice: Liberec
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:40 a 15:45  
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  Od 21.10.2017 17:40 do 18:50; na silnici 28747 v obci Velké Hamry okres Jablonec nad Nisou; Pozor! Rozlitá látka na vozovce; nafta na vozovce, nebezpečí
  ulice Tylova, ul. Jiřího z Poděbrad, Česká Lípa, okr. Česká Lípa, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 23.10.2017 10:00 Do 31.10.2017 23:59, úplná uzavírka provozu místní komunikace – ulice Tylova, ul. ...
  silnice I/10 (ulice Štefánikova), Železný Brod, okr. Jablonec nad Nisou, práce na inženýrských sítích, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 24.10.2017 07:00 Do 05.11.2017 23:59, dojde k částečné ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace