Rekordní muzeum másla a další zajímavosti najdete v Bílém Kostele

Bílý Kostel nad Nisou - Foto: Marek Řeháček

Bílý Kostel nad NisouFoto: Marek Řeháček

Naši cestu tentokrát začneme na nádraží v Bílém Kostele nad Nisou. Tato starobylá hornická ves – proslulá svým zdaleka viditelným bílým svatostánkem – leží v lučinatém údolí Nisy, kde lesy Ještědských hor přecházejí do niv v Žitavské pánvi.

Nejstarší záznam o Bílém Kostele pochází z roku 1362, je v něm označován ještě starobyle latinsky jako Alba Ecclesia. Zajímavé je, že vesničané svoji vsi říkali Heinrichsdorf čili Jindřichov, podle pána Jindřicha z Donína, který vládl na nedalekém hradě Grabštejně v době založení vesnice, a který dal také roku 1347 postavit strážný hrad Rajmond v kopcích nad vsí. 

Vlastimil Hyška a jeho minimuzeum másla v Bílém Kostele nad Nisou - Foto: Tomáš Beneš

Vlastimil Hyška a jeho minimuzeum másla v Bílém Kostele nad NisouFoto: Tomáš Beneš

Pověst o zlém duchovi 

Po celá staletí býval Bílý Kostel zemědělskou obcí a dodnes to připomínají torza bytelných budov mohutného panského velkostatku při silnici na Chotyni. Symbolem a také nejcennější památkou obce je barokní kostel sv. Mikuláše, jehož dřevěný předchůdce zde existoval již roku 1352. O jeho vzniku se vypráví pověst. Je o zlém duchovi, který lidem bránil v postavení kostela ve vsi a o šátečku, který pak symbolicky vypustila žena majitele panství a tam, kde dopadl, byl nakonec úspěšně svatostánek vybudován.Nový kostel v dnešní formě s mohutnou kamennou věží byl postaven až za hrabat Gallasů v letech 1679–91. 

MUZEUM MÁSLA PLNÉ REKORDŮ
Od roku 2002 mají v Bílém Kostele nad Nisou muzeum, které je svého druhu na celém světě prakticky jediné. Muzeum másla a chleba je plné světových rekordů a provozuje ho pan Vlastimil Hyška společně se svou ženou. Návštěvníci si můžou prohlédnou třeba největší máselnici na světě, do které by se vešlo přes 200 kostek másla.

Zajímavou technickou památkou je i zdejší betonový most přes Nisu s charakteristickými velkými oblouky, který byl vybudován v roce 1926. Mosty obdobné konstrukce jsou ve zdejší oblasti zvláštností a dva podobné se klenou nad tokem Nisy i v blízké Chotyni. 

Právě po tomto obloukovém mostě přejdeme řeku a poté po schůdkách vystoupáme do prudkého svahu, na němž byla vybudována překrásná vyhlídka na údolí řeky Nisy Náš pohled jistě spočine na středobodu obce – svatomikulášském kostele, který je obehnán hřbitovní zdí. Kamenné zdi do tvaru kruhu či oválu jsou v našem kraji velmi výjimečné a nacházíme je jen u opravdu starých kostelů. Ten v Bílém Kostele je tak místem opravdu hodně starobylým.  

Minimuzeum másla v Bílém Kostele nad Nisou - Foto: Tomáš Beneš

Pořad: Křížem krajem s Markem Řeháčkem  |  Stanice: Liberec
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:40 a 15:45  
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  Od 20.10.2017 05:05 do 07:10; na silnici 9 u obce Jestřebí okres Česká Lípa; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; srážka OA s kancem bez zranění osob.
  silnice I/10, v katastru obce Harrachov, okr. Semily, práce na silnici, Od 23.10.2017 07:00 Do 10.11.2017 16:00, Práce budou prováděny v rámci BÚ silničních příkopů a odvodnění. Jedná se pouze o omezení ...
  silnice I/35, v katastru obce Liberec, okr. Liberec, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 20.10.2017 01:00 Do 20.10.2017 06:00, strojní metení i na výjezdech a vjezdech MÚK

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace