Křížem krajem14. prosince  2016 v 10:40  

Slavná herrnhutská hvězda – dřív pomůcka v matematice, dnes i hvězdný byznys

Herrnhutská hvězda zdobí v době adventu okna Němců, ale i Čechů - Foto: Marek Řeháček

Herrnhutská hvězda zdobí v době adventu okna Němců, ale i ČechůFoto: Marek Řeháček

Za proslulou herrnhutskou hvězdou se vydejte do Saska. Městečko Herrnhut najdeme nedaleko Žitavy, leží při silnici vedoucí do městečka Löbau. V předvánočním mrazivém čase se sem můžeme nejpohodlněji dopravit autem.

Herrnhut, česky někdy zvaný Ochranov, byl založen náboženskými uprchlíky z Moravy teprve roku 1722. A od té doby je doslova uchvácený duchovní náladou. Dodnes je to místo, kde naplno a všude rezonuje zvláštní nálada bratrské víry. Jméno Jan Amos Komenský tu nepatří jen do učebnic historie. 

Hvězda dřív měla 110 ostnů 

S činností Jednoty bratrské se tu úzce pojí i vznik tradice herrnhutské vánoční hvězdy. Česky je někdy označovaná jako ochranovská či moravská. Tyto hvězdy s růžky jsou – coby připomínka hvězdy betlémské – opravdu velmi typickým symbolem německých Vánoc. A dnes se již objevují i u nás. 

A je přitom zvláštní, že hvězda vznikla v roce 1821 jako osobitá dekorace pro oslavy padesátého výročí Chlapeckého ústavu Jednoty bratrské v nedalekém městě Niesky. Hvězda nasvícená olejovou lampičkou tehdy měla značný počet zubů – celých 110! 

Slavná hvězda jako pomůcka v matematice 

Později byla využívána i jako pomůcka v hodinách matematiky a geometrie. A protože celá řada dospělých z Herrnhutu putovala světem po misiích, byly zdejší děti umisťovány do internátních škol, kde se hvězdy z ostrých růžků z papíru začaly běžně vyrábět. Děti je pak posílaly rodičům do jejich vzdálených misijních působišť jako vánoční dárek. A herrnhutská hvězda se tak dostala do Jižní Afriky či Ameriky. 

Hvězdný byznys: Čtvrt milionu hvězd se prodá každoročně 

A protože o ně byl čím dál tím větší zájem, začalo se od počátku 20. století v Herrnhutu s výrobou ve velkém. Nejčastěji jsou dodnes produkovány hvězdy s 25 hroty, různých barev, od bílé, přes žlutou po červenou. Každoročně se jich prodá na čtvrt milionu kusů. 

A hvězdnému byznysu se v Herrnhutu daří. Na začátku května 2011 tu byla dokonce otevřena úplně nová továrna s předváděcím elegantním showroomem hodným světoznámého zboží. V předvánočním čase krásně svítí do potemnělého okolí barvami červených a žlutých hvězd.  

Herrnhut - Foto: Marek Řeháček

Pořad: Křížem krajem s Markem Řeháčkem  |  Stanice: Liberec
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:40 a 15:45  
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  Od 20.10.2017 22:50 do 21.10.2017 00:55; na silnici 9 u obce Jestřebí okres Česká Lípa; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; střet OA s kancem, bez zranění osob.
  ulice Tylova, ul. Jiřího z Poděbrad, Česká Lípa, okr. Česká Lípa, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 23.10.2017 10:00 Do 31.10.2017 23:59, úplná uzavírka provozu místní komunikace – ulice Tylova, ul. ...
  silnice I/10 (ulice Štefánikova), Železný Brod, okr. Jablonec nad Nisou, práce na inženýrských sítích, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 24.10.2017 07:00 Do 05.11.2017 23:59, dojde k částečné ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace