Křížem krajem13. ledna  2017 v 08:00  

Tesařov. Místo s kouzelnou atmosférou a výhledem do Krkonoš

Tesařov - Foto: Marek Řeháček

TesařovFoto: Marek Řeháček

Nechte se pozvat na pohodovou procházku, která se tak trochu podobá poutní cestě. V jejím cíli vás bude čekat místo, které vás rozhodně vezme za srdce. Taky se tam ročně vdávají a žení zástupy nevěst a ženichů.

Nedovedu si představit, že bych šel někdy do Tesařova jinak, než modře značenou turistickou cestou z nádraží v Kořenově. Je to taková krásná procházka, mající rysy kratinké poutní cesty. Člověk okolo křížku proběhne lesem vystoupá do kopce a u chaty Zvonice vstoupí do velebných luk, které jej dovedou až k prvním domů osady Tesařov. 

Zajímavost: Celá léta se v Jizerských horách tradovalo, že tesařovská kaple má kdesi v Německu nebo Rakousku své dvojče. Pravdu se podařilo odhalit až roku 2009 – ono dvojče skutečně najdeme v rakouském městě Dornbirn a postaveno byla podle Bartningova projektu až na počátku 30. let 20. století. Dodnes tam stojí, je jen zčásti obložená břidlicí, jinak je od té tesařovské od nerozeznání!

Uprostřed zimních luk nás tu jako zjevení odkudsi ze Skandinávie vítá bílo-černá kaple zvláštního tvaru. Obehnaná plůtkem do daleka září a v člověku vyvolává pocity prostého klidu a míru. Na horském hřbitůvku u kaple je i za zimních dní chvilka pro rozjímání; je odtud krásně vidět Štěpánka a Krkonoše. 

Tesařov - hra stínů uvnitř kaple - Foto: Marek Řeháček

Tesařov - hra stínů uvnitř kapleFoto: Marek Řeháček

Kaple s věžičkou uprostřed má zajímavou minulost. Na počátku 20. století neměli zdejší evangelíci svoji modlitebnu, a proto toužili po novém kostelíku. Nejprve si mysleli, že na horské pláni, která je zdaleka vidět, postaví velký kostel v novogotickém stylu, ale to bylo nad jejich finanční možnosti. Rozhodující pak bylo, když do Tesařova byl roku 1908 přeložen kazatel Pommer, který stavbu kostela začal organizovat horlivě, ale velmi realisticky. Myšlenku kostela opustil a nahradil ji menší, prostou kaplí. Její základní kámen tak mohl být položen již v květnu 1909. 

Netypická osmiboká stavba byla budována podle projektu berlínského architekta sakrálních staveb Dr. Otto Bartninga. Šlo o jednu z prvních realizací tehdy mladého, teprve pětadvacetiletého, architekta, který později navrhl celou řadu sakrální staveb. Kaple byla slavnostně vysvěcena již v říjnu 1909, stavba tedy trvala jen pět měsíců.  

Tesařov - výhledy do Krkonoš - Foto: Marek Řeháček

Pořad: Křížem krajem s Markem Řeháčkem  |  Stanice: Liberec
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:40 a 15:45  
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  ulice Tylova, ul. Jiřího z Poděbrad, Česká Lípa, okr. Česká Lípa, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 23.10.2017 10:00 Do 31.10.2017 23:59, úplná uzavírka provozu místní komunikace – ulice Tylova, ul. ...
  silnice I/10 (ulice Štefánikova), Železný Brod, okr. Jablonec nad Nisou, práce na inženýrských sítích, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 24.10.2017 07:00 Do 05.11.2017 23:59, dojde k částečné ...
  místní komunikace, Liberec, okr. Liberec, omezení, práce na inženýrských sítích, Od 23.10.2017 07:00 Do 15.11.2017 23:59, Pokládka kabelového vedení IE-12-4003789 LB, unif. III. et. 2 část - Liberec II., ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace