Křížem krajem15. prosince  2016 v 09:00  

Vánoční dům a trhy v Görlitz. Vychutnejte si klidnou adventní atmosféru

Vánoční výzdoba a trhy ve Zhořelci - Foto: Marek Řeháček

Vánoční výzdoba a trhy ve ZhořelciFoto: Marek Řeháček

Starobylé město Görlitz neboli Zhořelec leží na řece Nise, zhruba třicet kilometrů od českých hranic. Dopravit se do něj můžeme pohodlně vlakem ze Žitavy. Pokud se rozhodnete navštívit jej v čase předvánočním, svačinu si tentokrát rozhodně neberte.

Všech těch pochutin, co nabízí v předvánočním čase zdejší Slezský Ježíškův trh! Letos se koná v okolí radnice do 18. prosince. A proč slezský? Protože město Görlitz sice leží ve spolkové zemi Sasko, ale je považováno za poslední výspu Dolního Slezska, starodávné země, ležící na druhé straně řeky v Polsku. 

Na trhu, který je laděn v romanticky historickém duchu a má tak daleko do někdy až průmyslové nálady vánočních trhů v některých z velkých německých měst, najedeme stylové pokrmy, vedle obligátních bratwurstů a sladkých koláčů zde jsou lahůdky a nápoje z oblastí Horní Lužice, Dolního Slezska, Čech, Saska a Polska. Görlitz leží zkrátka na průsečíku těchto krajin. Náladu doplňují krásné jesličky a malá obora se živými zvířaty. Tento trh má ještě jednu zvláštnost – každodenně sem přichází sám Ježíšek a předává dětem malé dárky. 

Objevte Zhořelecký vánoční dům 

Panáček z Görlitz - Foto: Marek Řeháček

Panáček z GörlitzFoto: Marek Řeháček

Nedaleko, prakticky na dohled od tržiště, se v ulici Fleischerstrasse nachází místo, které bychom před Vánocemi rozhodně neměli minout – Görlitzer Weihnachtshaus čili Zhořelecký vánoční dům. Vchod do něj střeží nepřehlédnutelná barevná figurka dřevěného vánočního vojáčka. A uvnitř jsou v několika propojených historických domech stovky a stovky metrů plochy s vánočním zbožím. 

Krušnohorské řezbářské umění inspirované hornickými motivy, dřevěné kolotoče poháněné horkým vzduchem z plamínků svíček, stovky druhů kouřících panáčků, do nichž se vkládají zapálené františky – kouř pak vychází dírou v ústech – stojí jich zde zástupy: od běžných vojáčků, přes skřítky, kovkopy až po různé řemeslníky. Tisíce koulí na stromeček, vonné pryskyřice. Vánoční dům v Görlitz je možné vnímat všemi smysly. A když z něj člověk odchází, je naladěn na příchod Ježíška, i když venku v údolí Nisy není úplně pravá zasněžená a mrazivá podhorská zima. 

Vánoční dům v Görlitz - Foto: Marek Řeháček

Pořad: Křížem krajem s Markem Řeháčkem  |  Stanice: Liberec
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:40 a 15:45  
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  silnice I/35, v katastru obce Liberec, okr. Liberec, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 19.10.2017 07:30 Do 19.10.2017 10:00, Strojní metení komunikace.
  D10, mezi km 69 a 67.5, ve směru Praha, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 19.10.2017 07:30 Do 19.10.2017 15:30, Strojní a ruční strhávání krajnic
  silnice I/35J, Bílý Kostel nad Nisou - Grabštejn, okr. Liberec, pomalu jedoucí vozidlo údržby, Od 19.10.2017 07:30 Do 19.10.2017 15:30, Strojní sečení travních porostů.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace