Křížem krajem2. prosince  2016 v 11:40  

Za duchy na Trniště

Trniště - Foto: Marek Řeháček

TrništěFoto: Marek Řeháček

Na Vysokém hřebeni, který se vypíná nad Janovem a Bedřichovem a odděluje je od velkoměstské civilizace Liberce, se nachází poutní místo zvané Trniště. Cíl našeho dnešního putování s Markem Řeháčkem.

Křížová cesta se žulovými sloupky jednotlivých zastavení, a oltářem Panny Marie u kamenné studánky tu vznikla v roce 1878. Tehdy ji na svém pozemku nechal postavit Josef Klamt na popud místního faráře, kterému se zlepšil zrak, když užíval vodu z pramene. Procesí sem chodívala z Harcova i z Janova. Proto začátkem 20. století napadlo zmíněného Josefa Klamta postavit v sedle při cestě občerstvení pro poutníky v podobě chatky s pivní zahrádkou. 

Rozhledna, Hašlerova chata, komplex Murano 

Poutníků a později i turistů přibývalo, a chatku proto nahradila chata Dornstbaude – chata na Trništi. Ve dvacátých letech 20. století k ní byla přistavena i jehlanovitá rozhledna, která ovšem za II. světové války spadla. Po roce 1945 dostala chata jméno Hašlerova a v 80. letech byla zbourána a na jejím místě vyrostl nový komplex, dnes nazývaný Murano. Samo poutní místo za dob socialismu značně zchátralo a teprve po roce 1989 zčásti obnoveno. Roku 1996 bylo na sloupcích původní křížové cesty umístěno dvanáct nových keramických zastavení autora Reinholda Hüttmanna a ke studánce pak přibyla krásná oltářní malba na plechu od Libuše Rýdlové, znázorňující Pannu Marii. 

Zajímavé je, že poutnímu místu dala jméno asi 15 metrů vysoká žulová skála, nacházející se v lese na opačné straně od Hašlerovy chaty. Vrchol s několika skalními mísami byl návštěvníkům zpřístupněn na konci 19. století schůdky a zábradlím. Se skaliskem je spojována celá řada pověstí. 

Poklad a hrad zlého rytíře, divoženky i mužíčkové 

Kdysi zde stál hrad zlého rytíře, který dodnes v místě straší v podob velkého výra. Uvnitř skály má být ukryt poklad, který je možné vyzvednout jen na Velký pátek, když se v kostele zpívají pašije; podle jiné legendy jej hlídají divoženky nebo šedí mužíčkové, kteří dobrým a chudým lidem dávají do nůší listí a šišky, které se pak promění ve zlato. 

Pořad: Křížem krajem s Markem Řeháčkem  |  Stanice: Liberec
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:40 a 15:45  
 

Nové články v rubrice

Liberecký kraj
  Od 20.10.2017 15:35 do 17:40; v ulici Purkyňova v obci Česká Lípa; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; nehoda s únikem oleje; 2x OA se zraněním osoby, na místě zasahují složky IZS
  Od 20.10.2017 14:50 do 17:00; na silnici v obci Jablonec nad Nisou; s opatrností průjezdné; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; 2x OA bez zranění osob
  ulice Tylova, ul. Jiřího z Poděbrad, Česká Lípa, okr. Česká Lípa, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 23.10.2017 10:00 Do 31.10.2017 23:59, úplná uzavírka provozu místní komunikace – ulice Tylova, ul. ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace