Zmizelá fotografie a zastřelený mladík. Za tajemstvím zaniklé osady Havraní

16. říjen 2017
Křížem krajem

Některá místa mají svou tajuplnou atmosféru – třeba kvůli historickým událostem. Jedním z nich je v Libereckém kraji třeba ne moc známá, ale Markem Řeháčkem prozkoumaná zaniklá vesnice Havraní nedaleko Žandova. Vydejte se s námi za tajemstvím.

Když jsem šel v sychravém listopadovém dopoledni roku 2013 z rozhledny Strážní vrch u Merlboltic zpátky na nádraží do slavného poutního místa Horní Police, našel jsem lese v místě, kde stojí již jen pouhé ruiny zaniklé osady Havraní takovou starou, ale kupodivu zcela zachovalou plechovou bednu s německým nápisem Luftschutzkiste, tedy bednu protivzdušné obrany. Byla přelepená soudobou lepicí páskou a byla značně těžká. Radši jsem ji neotevíral, jen jsem si ji vyfotil. Nedalo mi to a doma jsem si sedl k internetu; a snažil se o Havraní něco zjistit. Nestačil jsem se divit.

Zastřelený mladík v uniformě SS

Nedaleko města Žandov existovala do války vesnice Havraní, k níž vedla jen úzká silnice přes Novosedlecký les. Jak sdělili pamětníci, v dubnu 1945 sem po štěrkové cestě od osady Podlesí odjela dlouhá kolona německých obrněných transportérů a nákladních vozidel plně naložených jakýmisi bednami. V čele celé kolony jel černý osobní automobil Škoda Rapid. Kolona zde pak později byla nalezena opuštěná. Lidé ji po válce demontovali na příkaz národního výboru a odvezli do šrotu. Několik vozidel však chybělo, jedním byl i černý luxusní automobil Škoda Rapid. Ale i ten se po několika dnech našel, nedaleko obce Blíževedely a v něm seděl zastřelený mladý muž v uniformě SS. V kapse blůzy měl doklady s razítkem zpravodajské školy v Litoměřicích na jméno SS – Heinz Fritz Maier, narozený 6. července 1924 ve Freiburgu, župa Bries. Ještě dnes lze najít v lese vojenskou výstroj – helmy, pouzdra na masky, kulometné pásy, náboje, zásobníky atd. Není proto vyloučeno, že bedny byly důmyslně ukryty v nedalekých skalách.

Fotka, která zmizela

Koukal jsem na text o Havraní nevěřícně, bylo to jako z nějakého laciného hororu, kombinujícího mystérium zániku nacistického impéria, lesní pohádky a děs ze strašidel. Říkal jsem si, že se mrknu na fotku tý luftšucbedny. Jenže ten snímek jako jediný v mém fotoaparátu nebyl…

Havraní
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.