Petr Sobotka

Petr Sobotka - Foto: Jana Víšková

Petr SobotkaFoto: Jana Víšková

Od 1. října 2018 nepracuje v Českém rozhlase. Od tohoto data nejsou údaje v tomto profilu aktualizované.

redaktor 

Autor Meteoru od roku 2014 

Působím ve Tvůrčí skupině Dokument, v rámci které připravuji pořad Meteor pro stanici ČRo Dvojka a Leonardo Plus pro stanici ČRo Plus. 

Pořad Meteor mně provází celým životem. Už jako chlapec jsem pořad poslouchal při rodinné snídani a Meteor byl jedním z hlavních faktorů, které mně nasměrovaly k zájmu o vědu. Astronomii jsem se věnoval už od základní školy a inspirací mi byly právě astronomické příspěvky Meteoru. K rozhlasové práci mně pak přivedl právě Ivo Budil, autor Meteoru v letech 1992-2006. 

S Českým rozhlasem jsem externě spolupracoval od roku 2003 jako host-astronom Meteoru, od roku 2005 jako autor článků s tématikou vesmíru. Od roku 2006 jsem byl hlavním autorem a moderátorem pořadu Nebeský cestopis, který přinášel každý týden novinky a zajímavosti z astronomie, meteorologie a fyziky. Nebeský cestopis pokračuje v nové podobě i na stanici ČRo Plus v rámci pořadu Leonardo Plus jednou za čtrnáct dní s významnými popularizátory astronomie dr. Jiřím Grygarem a prof. Petrem Kulhánkem. 

Pocházím z Kolína. Vystudoval jsem bakalářský obor astrofyzika na Masarykově univerzitě v Brně. V letech 2008-2013 jsem pracoval v P.R. oddělení Astronomického ústavu Akademie věd. Od roku 2009 jsem tajemníkem České astronomické společnosti. 

Koníčkem je už od dětství astronomie. Zajímám se o sport, film, politiku a vůbec veškeré dění na naší planetě a v tomto vesmíru. 

Za svou práci na poli proměnných hvězd a popularizace astronomie jsem v roce 2012 získal Kvízovu cenu České astronomické společnosti. 

Autor:  Petr Sobotka

Zákulisí Českého rozhlasu

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas