Tomáš Soldán

Tomáš Soldán - Foto: Khalil Baalbaki

Tomáš SoldánFoto: Khalil Baalbaki

režisér

Narodil jsem se v roce 1983 v Boskovicích. 

S Českým rozhlasem spolupracuji už od dob studií na JAMU. Od roku 2012 jsem jedním z režisérů Českého rozhlasu, nejprve na stanici Olomouc, od roku 2013 v Tvůrčí skupině Olomouc pražského Centra výroby. 

Pod rukama mi vznikají pořady jak pro olomouckou regionální stanici, tak pro stanice Vltava a Dvojka. Za poslední roky jsem tak s kolegy natočil dramatizované četby na pokračování z děl Alfreda Kubina (Země snivců), Emily Brontëové (Na Větrné hůrce) a dalších. Za zmínku stojí také třídílná dramatizace Sapkowského povídky o Zaklínači – pod názvem Hranice možností jsme ji natáčeli mimo jiné v Moravském krasu. Kromě četeb v Olomouci natáčím dramata, pohádky, či pořady věnované poezii. 

V roce 2013 tak pro vltavskou řadu Svět poezie vznikla nahrávka nazvaná Mare – záznam naživo provedené kompozice hudby kytaristy Justina Lavashe, zpěvu Moniky Načevy a textů Sylvy Fischerové v interpretaci Olgy Kaštické. 

Do roku 2013 jsem byl členem brněnského divadla D’ Epog. Od roku 2014 se podílím - spolu s Ondřejem Novotným a Petrem Míkou – na tvorbě nezávislé divadelní skupiny Masakr Elsinor. Pravidelně spolupracuji se zahraničními soubory – maďarskou skupinou Kompánia a lotyšským divadlem Dirty Drama. 

Při práci hledám spojení textů a hlasu s moderní a neotřelou hudbou a zvukem. Zachycení jednoho konkrétního okamžiku, neměnitelného a pomíjivého tady a teď do pevné rozhlasové, divadelní nebo literární formy. 

Nepřestávám hledat... a doufat... 

E-mail: tomas.soldan@rozhlas.cz

Zákulisí Českého rozhlasu

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas