Jan Markup

Jan Markup - Foto: Rostislav Duršpek

Jan MarkupFoto: Rostislav Duršpek

redaktor

Věnuji se především sportu, tělovýchově a olympismu na západě Čech. Komentuji prvoligové a extraligové zápasy, ale prostor dostávají i „malé” sporty. Pravidelně zpracovávám také nesportovní témata především z jižního Plzeňska. 

Do Českého rozhlasu Plzeň jsem nastoupil v roce 2006. K modré molitanové kouli a červenému světlu jsem měl zprvu až skoro nezdravý respekt. První návštěvy studia totiž málem končily kolapsem. Po těch mnoha letech už je to naštěstí o chlup lepší. Hodně času trávím na nejrůznějších sportovních akcích. Přináším ohlasy po fotbalových, hokejových nebo házenkářských zápasech. Některé komentuji. Baví mě ale i takzvané malé sporty, které třeba v jiných médiích nemají moc prostoru na propagaci. Jako očistný relax pak beru klasickou redaktořinu, tedy nesportovní reportáže. Pokud navíc souvisí třeba s historií, pak jsem o to raději. 


Do českého rozhlasu Plzeň jsem nastoupil v roce 2006. Většinu času trávím na nejrůznějších sportovních akcích, snažím se posluchače nadšeně informovat o výhrách a šetrně o porážkách. Snažím se věnovat nejen sportům velkým, jako je fotbal, hokej nebo házená, ale také dalším úspěšným sportům, které si dle mého soudu, zaslouží naší pozornost. Natočené sportovní příspěvky je možné slyšet v průběhu celého dne ve zpravodajských relacích nebo ve sportovním magazínu. Znělku tohoto pořadu je možné slyšet každý den v 17 hodin a 40 minut. Mým druhým pracovním koníčkem je folklor a příprava pořadu S Plzeňáky za folklorem. V této nedělní půlhodince se snažím připomínat staré zvyky, zachycovat ty stále žijící, nacházet zajímavé osobnosti spojené s folklorem a nedílnou součástí pořadu jsou také folklorní pozvánky. Co mě přivedlo k mikrofonu Touha vyzkoušet zda je lepší švihadlo nebo mikrofon. Velmi brzy jsem poznal, že to druhé je mnohem těžší, ale i krásnější. Co považuji za má rozhlasová "nej" Udělá mi radost setkání s jakýmkoliv milým člověkem. Může to být sportovec, trenér, nebo například náhodný kolemjdoucí, kterého přepadnu s mikrofonem a s anketní otázkou. Co mě drží nad vodou Nad vodou mě drží to, že i Západočeši občas někdy vyhrají a je co slavit, z čeho se těšit. Co mne baví Baví mě pochopitelně sport. Rád si potrápím tělo na tenisovém kurtu nebo když se snažím trefit mnohem lehčí badmintonový košíček. Rád si také zatancuju. Bude-li to navíc při písničce lidové, pak o to raději.

Zákulisí Českého rozhlasu

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas