Jan Cimický

Jan Cimický, moderátor Dvojky - Foto: Khalil Baalbaki

Jan Cimický, moderátor DvojkyFoto: Khalil Baalbaki

moderátor

Noční Mikrofórum 

Narodil jsem se opravdu v první polovině minulého století, přesněji 23. února 1948 v Praze, na Hanspaulce. Byla to tehdy taková vesnice nad Dejvicemi. A někdy ve třinácti jsem začal psát verše, dokonce mi tehdy vyšla v novinách i moje první básnička. A také jsme začali s kamarády hrát divadlo. To pokračovalo i na střední škole, bývalém Benešově gymnáziu. 

V našem amatérském divadle, kde hráli i moji spolužáci, třeba Olda Vízner nebo Honza Rosák a taky Vláďa Tesařík a další, jsme uvedli celkem pět autorských premiér, s našimi písničkami a scénkami. Důležitá byla pro mne v tu dobu i francouzština, nakonec jsem z ní maturoval, ale rozhodl jsem se pro medicínu. 

V roce 1972 jsem odpromoval na lékařské fakultě v Praze a vydal jsem se cestou psychiatrie, dvacet pět let jsem pracoval v nemocnici, v psychiatrické léčebně v Bohnicích a posledních sedmnáct let v ambulanci Modrá laguna, také v Praze. Stihnul jsem obhájit doktorát v Paříži a kandidaturu věd v Praze, přednášet ve Strasbourgu a být členem několika českých i zahraničních odborných společností. Vedle klasické medicíny se již 25 let zabývám i akupunkturou. 

V literární oblasti jsem členem Obce spisovatelů a Asociace autorů detektivní literatury. Vyšla mi téměř stovka knížek, z toho šest básnických sbírek, romány, novely a povídky, i několik odborných populárních publikací. Získal jsem třikrát cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivní příběh, i Zlatou desku za relaxační kazety. 

Možná stojí za zmínku i překladatelská činnost především z francouzštiny, zejména divadelní hry Roberta Thomase, Jeana Annouilhe a Christiana Giudicelliho, přeložil jsem i řadu básníků, především Préverta a Géraldyho.
S rozhlasem spolupracuji od roku 1964!
A to je asi všechno podstatné! 

V Českém rozhlase 2 moderuje páteční pořad Noční Mikrofórum.
e-mail mikroforum@rozhlas.cz 

E-mail: mikroforum@rozhlas.cz

Autor:  Jan Cimický
 

Zákulisí Českého rozhlasu

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas