Gabriela Vránová

Gabriela Vránová - Foto: Elena Horálková

Gabriela VránováFoto: Elena Horálková

Od října 2014 nepracuje v Českém rozhlase. Od tohoto data nejsou údaje v tomto profilu aktualizované.

moderátorka 

Noční Mikrofórum 

Narodila jsem se na Slovensku. Maminka, Slovenka maďarské maminky, chorvatského dědečka a rakouské babičky, a slovenského tatínka, osvíceného učitele a varhaníka bavorského původu F.Schotterta. Tatínek, čistý Moravák, doložený do 17. století. Ve svém rodném městě Novom Meste nad Váhom jsem žila plné 2 první měsíce svého života. Mám doklady o tom, jak tatínek opouštěl se slzami v očích Slovensko, když nepřijal Slovenský štát.
Nebylo snad rozdílnějších lidí, než byli moji rodiče. On: táta, absolvent Masarykovy univerzity, vyrostlý v bigotní katolické rodině s chalupnickými předky. Ona: krásná slečna s komfortem maloměsta. Ona se zamilovala do básníka, svého profesora v Levicích. Je to na román.
Vyrostli jsme v Brně - Kohoutovicích, tam tatínek koupil domek, který vlastníma rukama zveleboval. Pro maminku to bylo velmi náročné, a to mohli pohodlně žít v komfortním bytě ve městě. Tady nebyla v domě voda až do 60. let! To a mnoho jiných věcí poznamenalo, určovalo a vytvářelo naše osobnosti. Byli jsme čtyři! Starší bratr zemřel v necelých 52ti letech, o celou generaci mladší sestra Miriam (bývalá členka ND v Brně) žije v Kalifornii, mladší bratr Staník žije v domě v Kohoutovicích.
V 50. roce zavřeli pro "protistátní činnost" tatínkova bratra P. Aloise Vránu na 11 let, tatínka suspendovali. Zázrakem jsem byla přijata po maturitě (16 a něco let) na JAMU (bývalý tatínkův kolega ztopil posudky místních dobrodinců).
Dlouho jsem si neuvědomovala, jak těžký to byl život pro mou drahou maminku. 

A dál už to všechno všichni vědí. Báječná léta na JAMU, vynikající osobnosti: profesorka Mrázková, Podhorský, Kundera, Soběský, Pleva, Piňos. První angažmá v Ostravě, první televize, první a častá natáčení v rozhlase, film. A po necelých dvou sezonách pozvání k hostování od ředitele Luboše Pistoria do Vinohradského divadla. V r. 1962 angažována, s pausou dodnes. Stovky rolí divadelních, televizních, několik filmových a snad tisíc rozhlasových nahrávek: večerníčků, četeb na pokračování, dokumentárních pořadů, mých autorských fejetonů, rozhlasových her, moje Dobrá jitra a teď Noční Mikrofórum. Rozhlas je moje nejmilejší médium.
Na Mikuláše u sv. Mikuláše 1968 jsme se brali s Jiřím Kepkou. Nestěžuju si. V září příštího roku se narodil náš syn, režisér Ondřej Kepka. Také si nestěžuju. 

Jsem členem, ba čestným členem mnoha Společností, mám za sebou účastenství v Česko-slovenském duchovním parlamentu, několik báječných cen, kterými bych se mohla pyšnit. Ale proč? Je to důležité? Hlavní je: žiju a chce se mi povídat a rozumět si s lidmi. Ju, a taky mám asi 40 titulů na "nosičích". Abych nezapomněla. 

E-mail: mikroforum@rozhlas.cz

Zákulisí Českého rozhlasu

Z rozhlasu

Autoři se mohou hlásit do 33. ročníku Prix Bohemia Radio. Vítěze ocení také Visegrádská čtyřka

Autoři původní rozhlasové tvorby se mohou až do 16. ledna 2017 hlásit do 33. ročníku festivalu Prix... . Nová soutěžní kategorie vznikla díky podpoře Mezinárodního visegrádského fondu, který pro aktuální...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace