Gabriela Vránová

Gabriela Vránová - Foto: Elena Horálková

Gabriela VránováFoto: Elena Horálková

Od října 2014 nepracuje v Českém rozhlase. Od tohoto data nejsou údaje v tomto profilu aktualizované.

moderátorka 

Noční Mikrofórum 

Narodila jsem se na Slovensku. Maminka, Slovenka maďarské maminky, chorvatského dědečka a rakouské babičky, a slovenského tatínka, osvíceného učitele a varhaníka bavorského původu F.Schotterta. Tatínek, čistý Moravák, doložený do 17. století. Ve svém rodném městě Novom Meste nad Váhom jsem žila plné 2 první měsíce svého života. Mám doklady o tom, jak tatínek opouštěl se slzami v očích Slovensko, když nepřijal Slovenský štát.
Nebylo snad rozdílnějších lidí, než byli moji rodiče. On: táta, absolvent Masarykovy univerzity, vyrostlý v bigotní katolické rodině s chalupnickými předky. Ona: krásná slečna s komfortem maloměsta. Ona se zamilovala do básníka, svého profesora v Levicích. Je to na román.
Vyrostli jsme v Brně - Kohoutovicích, tam tatínek koupil domek, který vlastníma rukama zveleboval. Pro maminku to bylo velmi náročné, a to mohli pohodlně žít v komfortním bytě ve městě. Tady nebyla v domě voda až do 60. let! To a mnoho jiných věcí poznamenalo, určovalo a vytvářelo naše osobnosti. Byli jsme čtyři! Starší bratr zemřel v necelých 52ti letech, o celou generaci mladší sestra Miriam (bývalá členka ND v Brně) žije v Kalifornii, mladší bratr Staník žije v domě v Kohoutovicích.
V 50. roce zavřeli pro "protistátní činnost" tatínkova bratra P. Aloise Vránu na 11 let, tatínka suspendovali. Zázrakem jsem byla přijata po maturitě (16 a něco let) na JAMU (bývalý tatínkův kolega ztopil posudky místních dobrodinců).
Dlouho jsem si neuvědomovala, jak těžký to byl život pro mou drahou maminku. 

A dál už to všechno všichni vědí. Báječná léta na JAMU, vynikající osobnosti: profesorka Mrázková, Podhorský, Kundera, Soběský, Pleva, Piňos. První angažmá v Ostravě, první televize, první a častá natáčení v rozhlase, film. A po necelých dvou sezonách pozvání k hostování od ředitele Luboše Pistoria do Vinohradského divadla. V r. 1962 angažována, s pausou dodnes. Stovky rolí divadelních, televizních, několik filmových a snad tisíc rozhlasových nahrávek: večerníčků, četeb na pokračování, dokumentárních pořadů, mých autorských fejetonů, rozhlasových her, moje Dobrá jitra a teď Noční Mikrofórum. Rozhlas je moje nejmilejší médium.
Na Mikuláše u sv. Mikuláše 1968 jsme se brali s Jiřím Kepkou. Nestěžuju si. V září příštího roku se narodil náš syn, režisér Ondřej Kepka. Také si nestěžuju. 

Jsem členem, ba čestným členem mnoha Společností, mám za sebou účastenství v Česko-slovenském duchovním parlamentu, několik báječných cen, kterými bych se mohla pyšnit. Ale proč? Je to důležité? Hlavní je: žiju a chce se mi povídat a rozumět si s lidmi. Ju, a taky mám asi 40 titulů na "nosičích". Abych nezapomněla. 

Zákulisí Českého rozhlasu

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas