Martin Groman

Martin Groman - Foto: Khalil Baalbaki

Martin GromanFoto: Khalil Baalbaki

Od 1. 1. 2018 nepracuje v Českém rozhlase. Od tohoto data nejsou údaje v tomto profilu aktualizované.

šéfredaktor 

Narodil se v roce 1976 v Rychvaldě u Karviné. 

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd UK v Praze. Zaměřil se hlavně na dějiny českých médií. Už na studiích se přihlásil do konkurzu na hlasatele Českého rozhlasu Vltava a následně zde několik let působil. Rozhlasu se začal věnovat také jako autor – především dokumentarista. Připravil například dokumenty o postavách českých dějin jako František Kriegel, Stanislav Budín, Ferdinand Peroutka, Alexander Dubček a další. Společně s Tomášem Černým deset let pro Vltavu připravují Schody času, za které získali v roce 2008 Prix Bohemia Radio. Pro Dvojku připravil například cyklus Modrá krev o současných potomcích slavných českých šlechtických rodů nebo četbu z románu Jiřího Šulce Dva proti Říši. 

Během té doby psal pro mnohá česká média (Respekt, Lidové noviny atd.), podílel se na vzniku filmového dokumentu Léčba dějiny, psal knížky (Stanislav Budín – komunista bez legitimace či paměti Slávky Peroutkové). Působí také jako předseda Společnosti Ferdinanda Peroutky. 

Pracoval také v komerční sféře (například Vodafone) a posléze více než osm let ve vydavatelství firemních periodik Boomerang Publishing. 

V srpnu 2016 se stal šéfredaktorem Dvojky Českého rozhlasu. 

Autor:  Martin  Groman

Zákulisí Českého rozhlasu

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas