Petra Kosová

Petra Kosová - Foto: Khalil Baalbaki,  ČRo

Petra KosováFoto: Khalil Baalbaki, ČRo

redaktorka

V lednu roku 2004 jsem začala pracovat v Českém rozhlasu Plzeň. Je ovšem pravda, že jsem v první polovině let devadesátých externě spolupracovala se stanicí ČRo 3 - Vltava a poté krátký čas právě s plzeňským Českým rozhlasem. Pravidelně mě slýcháváte v sobotu dopoledne v 9:40 v "Divadelním zápisníku", každou sobotu od 18:04 moderuji kulturně publicistický magazín "Horizont" a připravuji pořady pro nedělní "Kaleidoskop" – zajímají mě především příběhy opomíjených nebo pozapomenutých osobností regionu ze všech časových období a sfér. 

Společně s týmem externistů chystáme publicistické příspěvky, já se věnuji komentářům, hlavně z oblasti kulturní politiky. Skoro denně mě můžete slyšet v reportážních vstupech po sedmé, desáté nebo patnácté hodině. 

Petra Kosová - Foto: Vlastimil Leška

Petra KosováFoto: Vlastimil Leška

Pro stanice ČRo 3 - Vltava a ČRo 2 - Praha (Dvojka) občas připravuji literární pořady, četby na pokračování nebo reportáže z regionu. Pro vánoční svátky často a ráda připravuji četby pohádek. 

Co považuji za svá rozhlasové "nej" 

Že se mi podařilo ve spolupráci s odborníkem na moderní architekturu Petrem Domanickým připravit množství pořadů právě o moderní architektuře v Plzni a regionu. Řada z těchto materiálů stále ještě nebyla nikde jinde publikována. 

Jsem ráda, že Divadelní zápisník sleduje rovnou měrou profesionální i amatérské divadlo na západě Čech a občas i v německém pohraničí. Že se mi stále ještě daří v antikvariátech a na bleších trzích nalézat neoposlouchané pohádky. A že ČRo Plzeň chystá pořad Diskuse 2015. Je to ukázkový příklad veřejné služby. Považuji za mimořádný počin, že plzeňský rozhlas pravidelně nabízí otevřené a kritické debaty o problémech, které by město Plzeň mělo řešit – pokud chce využít možnost a představit se v co nejlepším světle Evropě. A hlavně pokud opravdu chce z prestižního titulu EHMK 2015 vytěžit do budoucna cenný kulturní kapitál. 

Co mne přivedlo k mikrofonu 

Lépe řečeno KDO mě přivedl k mikrofonu! Jitka Šestáková. Počátkem devadesátých let pracovala na stanici Vltava. A já se tehdy vrátila se skupinou dalších studentů z mise z Ukrajiny, kde jsme v rámci humanitárního programu vlády na pomoc krajanům učili Volyňské Čechy na základě jejich přání česky. Tak nás Jitka Šestáková a její kolegové pozvali do diskusního pořadu. Pak se mě zeptala, jestli nemám chuť to zkusit, já při chuti byla a začala jsem moderovat vlastní diskusní pořady. Po návratu do Plzně jsem krátký čas externě spolupracovala - kromě Českého rozhlasu - i s jedním soukromým rádiem. Nakonec jsem se ale oklikou přes archeologické výzkumy nebo práci v galerii stala redaktorkou v tištěném médiu (MF DNES) a byla mu věrná zhruba šest let. 

Co mě vrátilo k mikrofonu? Jedním z hlavních důvodů byla touha pokoušet se uchopit slovo a zprostředkovat informaci jiným způsobem. A svým chraplavým hlasem. A ve veřejnoprávním médiu. Navíc – kdo to zažil, potvrdí, že rozhlas svou zvukovou magií způsobuje závislost. Nevyléčitelnou. 

Společně s Petrou Hynčíkovou moderuji debatní pořad DISKUSE 2015, věnovaný projektu Plzeň Evropské hlavní město kultury 2015. Můžete ho slyšet každý poslední čtvrtek v měsíci po 18. hodině. 

Co mne baví 

Dobré divadlo, dobré knihy, dobrá architektura, dobré filmy, dobrá hudba a ze všeho nejvíc dobří lidé. Děkuji bohu, že je jich v mé blízkosti hodně. V soukromí i v profesi. A moc mě baví, že potkávám díky své práci množství lidí, kterých si mohu vážit. 

Co mne drží nad vodou 

Častá vzplanutí. 

Zákulisí Českého rozhlasu

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace