Veronika Ruppert

Veronika Ruppert - Foto: Barbora Linková

Veronika RuppertFoto: Barbora Linková

moderátorka

Moje jméno a případná přezdívka:
Veronika Ruppert, dříve Veronika Mayerová 

Jsem ročník:
1980 

Na Radiu Wave zastávám práci?
Po 11 krásných letech už neprovázím denním proudovým vysíláním Radia Wave, protože to se při cestování mezi Prahou a Chicagem hůř stíhá. :-) Na čem si ale pořád dávám záležet, je pořad o módě Modeschau, který můžete ladit každé úterý od šesti do sedmi večer. Když jsem v Česku, natáčím pro Modeschau po celé republice se začínajícími i známými designéry, kurátory a teoretiky, v dílnách, ateliérech i továrnách. Když to jde, vysílám živě z krásného studia Radia Wave. Když jsem v Chicagu, všechno si v klidu stříhám a nahrávám v šatníku – což není fashion koncept, ale věc zvukové kvality :-) – a posílám do Prahy jednu vymazlenou módní zásilku týdně. Dělám taky na každý den obsáhlé kulturní tipy pro naše moderátory, aby pro vás posluchače věděli o všem zajímavém, co se kde mihne. 

V posledních třech letech mě hodně baví spolupráce s neziskovkou Elpida, která se soustředí na seniory a propojování generací. Připravila jsem pro ně řadu workshopů a dvě módní přehlídky a výstavy. Na dalších pracujeme právě teď, 7. září 2017 zveme na vernisáž výstavy fotografií na náplavce. Pracovali jsme na ní s fotografkou Bet Orten a je o tom, s jakými překážkami můžeme pomáhat starším lidem v běžném městském životě. 21. září 2017 pak bude velká akce ve Studiu Hrdinů, večer s módní performancí a koncerty Never Sol, Jany Kratochvílové a sboru Elpida. To si určitě nenechte ujít! 

Co kromě toho podnikám?
Vedle práce pro RW občas píšu o módě a dělám styling módních editorialů pro časopisy (Blue Paper, ELLE, Zen, Proč Ne?!, For Men a další), dohaduju se o české módě v porotách (Akademie designu České republiky, Diploma selection na Designbloku). 

Protože mě vedle módy hodně baví a zajímá i hudba, snažím se podporovat lokální klubovou scénu prostřednictvím Levitate, klubovky, která se uskutečnila zatím čtyřikrát a v české premiéře představila hudebnice jako Waterhouse, Bad Gyal nebo Idu Dillan, mimo jiné i díky podpoře a vstřícnosti Radia Wave. 

Předtím jsem stihla?
Vystudovat ekologii na střední, publicistiku na vyšší a sociální a kulturní antropologii na vysoké, pracovat v ČRo 6 a v jednom nejmenovaném komerčním rádiu. 

Dělala jsem večery komentovaných projekcí a diskusí Shape & Vision (2012˜–2014). Šlo mi o hledání paralel a vzájemný dialog mezi českými módními designéry a architekty. Hodně času a energie jsem pak věnovala projektu Local Icons (2014–2016), který ale nakonec nefungoval podle mých představ, a nejsem už proto jeho součástí. Měl přispět k tomu, aby se více vědělo o lokálním módním průmyslu a aby se místní výrobci a továrny propojovali s mladými designéry. 

Co se týče hudby, někdy v začátcích Radia Wave jsem s Lazy Eye zakládala DJ platformu Poxxoxo, se kterou jsme vedle lo-fi večírků dělali i roller disco parties v MeetFactory. Dělala jsem také prvních jedenáct dílů klubovky Medicine s Vutru, která v ní od roku 2016 dál úspěšně pokračuje sama. 

Nejraději poslouchám?
V noci ticho, v přírodě přírodu, v dopravních prostředcích hudbu a podcasty. Ve volném čase přátele a rodinu. 

Top koncerty z posledních let?
Chelsea Wolfe na Dobešce (2015), Zola Jesus v Neone (2016), Youth Code na Újezdě (2016), Bad Gyal na Levitate v Neone (2017), Jana Kratochvílová na Levitate v Neone (2017). 

Mé nejoblíbenější filmy?
Ty, které těží z minima maximum. Mám ráda českou a italskou novou vlnu, Fassbindera, Kaurismäkiho. 

Jestli čtu, tak většinou?
Vleže o módě a umění. 

Když mám volný čas, tak ho trávím?
Volný čas si užívám podobně jako nevolný. Jen u toho stíhám víc spát, číst, povídat si s lidmi jen tak a dívat se kolem. V podstatě vždycky trochu pracuju, ale vůbec mi to nevadí, spíš naopak. Jako v tom vtipu ze socíku, kde je pán u psychiatra na vyšetření s tím, že ho práce baví. 

K jídlu a pití si nejraději dopřávám?
Kvalitní, jednoduché a čisté věci. Vegan jídlo a dobrá pivečka. 

Co bych chtěla sdělit světu?
Ahoj světe, najdeš mě na Twitteru, Instagramu, a na SoundCloudu

Sledujte Veroniku na Twitteru, Instagramu, Facebooku a SoundCloudu.

Kontakt: veronika.ruppert@rozhlas.cz 

Čtěte také: Veronika Ruppert doporučuje: Staré časáky, pejsky a vlažné kafe

Zákulisí Českého rozhlasu

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas