František Tlapák

František Tlapák - Foto: osobní archiv Františka Tlapáka

František TlapákFoto: osobní archiv Františka Tlapáka

zprávař

Znamení:
Beran 

Životní motto:
Člověk se neutopí proto, že se potopí, ale proto, že nechá hlavu pod vodou. (Paolo Coelho) 

Co dělám v rozhlase:
Připravuji a čtu zprávy Radiožurnálu.  

Před rozhlasem:
S rádiem jsem začal obcovat někdy v roce 1997. Šlo o malé soukromé rádio v Praze a dělali jsme to v podstatě na koleně v podmínkách, které si dneska jen těžko někdo dovede představit. A kromě jiného jsem měl tu „milou“ povinnost po dvou letech stisknout vypínač a... rádio nuceně ztichlo. 

Já ale ne. Přestoupil jsem do Rádia Alfa, jehož konec jsem bohužel zažil také. A byl to můj hlas, který posluchači slyšeli se znělkami Rádia Alfa jako poslední. Skončily zprávy a CVAK – začalo vysílat Rádio Impuls.  

Moje cesta pak vedla do Českého rozhlasu, který jsem – jak je patrné z éteru – zatím ke konci nepřivedl. Pracoval jsem současně pro Prahu (dnes Dvojka), Reginu a asi rok i pro ruskou redakci. Po třech zajímavých letech, během kterých například začal přechod z páskového na digitální střih zvukových příspěvků v ČRo, nebo začala fungovat nová budova v Římské ulici, jsem dostal (a přijal) lano z Frekvence 1. Následující tři roky jsem pak jako zprávař budil národ v ranním prime-timu a ve volném čase pracoval pro regionální zprávy TV Prima.  

V létě 2004 jsem dostal nečekanou nabídku a doslova ze dne na den jsem na několik let přestoupil do státní správy, kde jsem pak v roli komunikátora a projektového manažera postupně prošel třemi ministerstvy a Nejvyšším státním zastupitelstvím.  

V létě 2010 jsem se na čtyři roky vrátil za mikrofon Frekvence 1. Skoro rok jsem pak připravoval i televizně-rozhlasové rozhovory Studia Zet. Pak rok mediální pauza a od července 2015 patřím Radiožurnálu. Třeba se mi tentokrát podaří ten rozhlas přece jen zrušit a vypnout... :)  

Co mě baví:
Baví mě, že se můžu živit svým koníčkem. Kromě práce v rádiu je to koučování a vedení tréninků zaměřených na komunikaci.
Baví mě, že moji ženu a naše děti baví trávit se mnou čas.
A baví mě, že mám pořád dost fyzických i duševních sil, abych si to všechno užíval a rád trávil čas s nimi. 

Co mě nejvíc dostane:
V pozitivním smyslu: bezprostřední reakce dětí a poznávání světa a jiných kultur.
V negativním: lidská hloupost, lenost, zatvrzelé lpění na vlastním názoru a neochota komunikovat a hledat řešení. 

Z rozhlasové pavlače: (aneb víte, co se o Vás říká?)
Schválně.... Dám se podat :) 

E-mail: frantisek.tlapak@rozhlas.cz

Zákulisí Českého rozhlasu

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas