Alexander Liebreich

Alexander Liebreich - Foto: Petr Horník

Alexander LiebreichFoto: Petr Horník

Šéfdirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu

Alexander Liebreich je v současné době šéfdirigentem a uměleckým ředitelem Národního symfonického orchestru Polského rozhlasu (NOSPR). Funkci zastává od září 2012. V roce 2014 slavnostně otevřel novou koncertní síň v Katovicích, která je domovskou scénou orchestru; na inauguračním večeru zazněl Brahmsův Klavírní koncert č. 1 s Krystianem Zimermanem.  

Spolupráce s orchestrem a nahrávací společností Accentus dala vzniknout několika nahrávkám skladeb Witolda Lutosławskeho spolu s dalšími skvělými polskými díly. Třetí CD, které vydali a na němž jsou nahrávky děl Karola Szymanowskeho a Witolda Lutosławskeho, vyhrálo kategorii „Best Collection“ v rámci International Classical Music Awards 2017.  

V květnu 2015 se stal Alexander Liebreich uměleckým ředitelem nového festivalu „Katowice Kultura Natura“. Za jeho působení byly na festival pozvány vynikající orchestry, soubory a sólisté, jako je Mahlerův komorní orchestr, Budapešťský festivalový orchestr, Tonhalle Orchestra Zürich a Akademie für Alte Musik Berlin, Leif Ove Ansdnes, András Schiff a Miklós Perényi.  

V roce 2018 převezme Liebreich funkci uměleckého ředitele festivalu Richard Strauss Festival v Garmisch-Partenkirchenu. První ročník zahájí v červnu 2018 s orchestrem Akademie für Alte Musik Berlin a sborem Chor des Bayerischen Rundfunks. Kromě toho byl zvolen předsedou Richard-Strauss-Society. Na této pozici vystřídal Wolfganga Sawallische a Brigitte Fassbaenderovou. 

Alexander Liebreich se narodil v Regensburgu a studoval na mnichovské Hochschule für Musik und Theater a na salcburské Universität Mozarteum. Většinu svých raných uměleckých zkušeností získal od Michaela Gielena a Nikolause Harnoncourta. Významně ho ovlivnil jeho mentor Claudio Abbado, který jej přizval, aby se jako asistent podílel na produkcích v rámci Salzburger Osterfestspiele s Berlínskou filharmonií a v Bolzanu s orchestrem Gustav-Mahler-Jugend Orchestra.

V letech 2006–2016 zastával Alexander Liebreich pozici uměleckého ředitele a hlavního dirigenta Mnichovského komorního orchestru. Jejich první společné CD, na němž zazněla díla Josepha Haydna a Isanga Yuna, vyšlo v lednu 2008 a vysloužilo si skvělé kritiky. Nedávno vydaná nahrávka „Requiem“ od Tigrana Mansuriana se sborem RIAS Kammerchor (ECM Classics) je nominována na cenu ICMA Award 2018 a na Grammy Award 2018 ve třech kategoriích.  

Alexander Liebreich je jedním z předních německých dirigentů, který působí po celém světě. Jako hostující dirigent spolupracoval s mnoha prestižními orchestry včetně Concertgebouw Orchestra, Orchestre National de Belgique, Symfonického orchestru BBC, Symfonického orchestru Berlínského rozhlasu, Mnichovské filharmonie, Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu, Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo, Drážďanské filharmonie, Orchestre Philharmonique de Luxembourg, Symfonického orchestru Yomiuri Nippon a Symfonického orchestru NHK. Jeho nedávná a chystaná angažmá zahrnují debuty s Mahlerovým komorním orchestrem, Petrohradskou filharmonií, Japonskou filharmonií, Orquesta de Valencia, Tonhalle Orchestra Zürich, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Kjótským symfonickým orchestrem a Staatsorchester Stuttgart.  

Pravidelně vystupuje s uznávanými sólisty, jako jsou Lisa Batiashvili, Krystian Zimerman, Frank Peter Zimmermann, Gautier Capuçon, Leila Josefowicz a Isabelle Faust.  

Kromě koncertů a operních produkcí se proslavil také jako producent inovativních projektů. V roce 2011 se stal prvním evropským uměleckým vedoucím mezinárodního hudebního festivalu Tongyeong International Music Festival v Jižní Koreji, který patří mezi největší a nejvýznamnější festivaly v Asii. S cílem podporovat mezikulturní spolupráci realizoval „východo-západní rezidenční program“, v rámci něhož jsou do Jižní Koreje zváni hostující umělci, například Heiner Goebbels, Unsuk Chin, Martin Grubinger, Toshio Hosokawa a Beat Furrer.  

V říjnu 2016 oznámilo Bavorské státní ministerstvo pro vzdělávání, kulturu, vědu a umění, že Alexander Liebreich obdrží zvláštní ocenění Bavarian Culture Prize Special Award.  

Zákulisí Českého rozhlasu

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas