Marek Šedivý

Marek Šedivý - Foto: Ester Havlová

Marek ŠedivýFoto: Ester Havlová

Hlavní hostující dirigent SOČRu

Český dirigent Marek Šedivý se narodil v roce 1987 v Praze. Od sezony 2018/2019 bude hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Od sezony 2016/2017 je šéfdirigentem Slezského divadla v Opavě. 

Marek Šedivý studoval na Pražské konzervatoři a na Akademii múzických umění v Praze. Doma spolupracuje s mnoha předními orchestry včetně Symfonického orchestru hl. města Prahy (FOK), Prague Philharmonia (PKF), Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Komorní filharmonie Pardubice. 

Z jeho prvních angažmá jmenujme inscenaci Wagnerovy opery Tristan a Isolda v Toronto Canadian Opera Company, kde byl angažován na doporučení Jiřího Bělohlávka jako asistent dirigenta. Jiří Bělohlávek, u kterého soukromě studoval, byl jeho hlavním mentorem. Dirigoval též Janáčkovu operu Příhody lišky Bystroušky se souborem University of British Columbia (Kanada) v rámci Evropské hudební akademie v Teplicích. 

Jako dirigent se představil také na významných národních a mezinárodních hudebních festivalech, jako jsou Pražské jaro, Dvořákova Praha, Internationale Gluck Opern Festspiele v Norimberku, Chopinův festival v Mariánských lázních, Hudební festival Mladá Praha, Pardubické hudební jaro a Mozartfest Würzburg.  

V lednu 2015 natočil dva klavírní koncerty Ludwiga van Beethovena s čínskou klavíristkou Fang Yuan a BBC Symphony Orchestra (Sony).  

Repertoár Marka Šedivého je již nyní rozsáhlý a zahrnuje velké české skladatele od Dvořáka a Smetany po Janáčka, Suka a Martinů. Dirigoval díla Mozarta, Beethovena, Brahmse, Rachmaninova a Čajkovského i díla předních skladatelů dvacátého století včetně Mahlera, Ravela a Stravinského. Ve svém repertoáru má také řadu oper včetně Mozartovy opery Don Giovanni, Dvořákovy Rusalky a Jakobína, Smetanovy Prodané nevěsty, Verdiho La Traviaty a Rigoletta, Wagnerovy opery Tristan a Isolda a dalších.  

V sezoně 2016/2017 se jako šéfdirigent Slezského divadla v Opavě poprvé představil s Dvořákovou Rusalkou, která měla obrovský úspěch a vysloužila si pozitivní reakce od veřejnosti i kritiků. Dirigoval Verdiho Macbetha v pražském Národním divadle, Verdiho Macbetha a Chačaturjanova Spartaka v Plzni a nastudoval novou produkci Fibichovy Bouře v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Dirigoval též koncert Společného orchestru filharmoniků a žáků ZUŠ. Ve Slezském divadle v Opavě pokračuje v sezoně 2017/2018 s novými inscenacemi. Na podzim zde dirigoval Verdiho Falstaffa. Chystané opery zahrnují Janáčkovy Příběhy lišky Bystroušky a Gluckovu operu Ifigenie na Tauridě.  

Se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu bude v březnu 2018 natáčet CD a v květnu se představí v Rudolfinu na sérii koncertů se zajímavým programem, v rámci něhož zazní například Bartókův Koncert pro orchestr i premiéra skladby „Narcissus“ pro cello a orchestr od Jana Ryanta Dřízala.  

Zákulisí Českého rozhlasu

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas