Tomáš Brauner

Tomáš Brauner - Foto: Khalil Baalbaki

Tomáš BraunerFoto: Khalil Baalbaki

Hlavní hostující dirigent SOČRu

Tomáš Brauner se narodil v roce 1978 v Praze. Studoval hru na hoboj a dirigování na pražské Státní konzervatoři. V roce 2005 absolvoval Hudební fakultu Akademie múzických umění, obor dirigování. Následovala studijní stáž na vídeňské Universität für Musik und darstellende Kunst. V roce 2010 se stal laureátem Mezinárodní dirigentské soutěže Dimitrise Mitropoulose v Aténách. Tomáš Brauner patří k nejvyhledávanějším dirigentům své generace. Od roku 2013 je šéfdirigentem Plzeňské filharmonie a o rok později přijímá post hlavního hostujícího dirigenta Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze.  

Pravidelně spolupracuje s předními symfonickými orchestry a operními domy, například se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, Muenchner Symphoniker, PKF - Prague Philharmonia, Slovenskou filharmonií, Philharmonie Südwestfalen, Státním orchestrem moskevského rozhlasu, Romania Radio National Orchestra, Orchestra of Colours Athen, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Státní filharmonií Košice, Pražským komorním orchestrem, Komorní filharmonií Pardubice, Filharmonií Bohuslava Martinů, Moravskou filharmonií Olomouc či Severočeskou filharmonií Teplice a dalšími.  

Uměleckou dráhu operního dirigenta zahájil Tomáš Brauner v roce 2006 v Divadle J. K. Tyla v Plzni, kde nastudoval nebo dirigoval velký počet operních titulů. Jmenujme například Ponchielliho La Giocondu, Mozartova Dona Giovanniho, Čajkovského Pannu Orleánskou, Dvořákova Jakobína, Smetanovo Tajemství, Pucciniho Turandot, Adrianu Lecouvreur od Francesca Cilei, Gounodovu operu Faust a jiné.  

Již ve třiceti letech debutoval ve Státní opeře Praha představením Verdiho Otella. Následovaly další tituly - Massenetův Don Quijot, Rossiniho Lazebník sevillský, Pucciniho Bohéma a Tosca, Verdiho Nabucco, Mozartova Kouzelná flétna, Bizetova Carmen nebo koncertní provedení Mignon Ambroise Thomase.  

V Národním divadle moravskoslezském v Ostravě nastudoval Verdiho opery Nabucco a Ernani, Janáčkovu Kát’u Kabanovou, Gounodovu operu Romeo a Julie, Donizzetiho Maria Stuarda a Hamleta Ambroise Thomase. Z baletních produkcí pak nastudoval Čajkovského Labutí jezero (NDM), Šípkovou růženku, Zvoníka od Matky Boží Jeana-Michela Jarrého (DJKT) nebo Giselle A.CH. Adama (SOP). V Palacio de Bellas Artes v Mexico City dirigoval operu Leoše Janáčka Její pastorkyňa. 

Je zván též významnými mezinárodními festivaly: Bad Kissingen, Festival Richarda Strausse v Garmisch Parten-Kirchen, kde provedl Alpskou Symfonii Richarda Strausse se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, dále hostoval na festivalech Pražské jaro, MHF Smetanova Litomyšl, MHF Český Krumlov. 

Autor:  Jitka Novotná

Zákulisí Českého rozhlasu

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas