Aleš Opekar

Aleš Opekar - Foto: Tomáš Vodňanský

Aleš OpekarFoto: Tomáš Vodňanský

Hudební dramaturg

Narozen v roce 1957 v Praze. 

Na stanici Český rozhlas Vltava vedl v období 1999 – 2012 redakci Jazzové a populární hudby a od roku 2013 je hudebním dramaturgem. Zajišťuje vysílání ostatní hudby, než je hudba vážná: tedy jazzu, etnické hudby, world music a dalších žánrů alternativní populární hudby. Autorsky a editorsky připravuje multižánrovou programovou řadu Čajovna. Nejčastěji moderuje čtvrteční vydání pořadu, zaměřené na hudební novinky různých stylů a fúzí, občas si zve hosty nebo natáčí rozhovory a reportáže v terénu. Čas od času příspívá do dalších programových řad. 

Absolvoval obory čeština - hudební výchova na FF UK v Praze (1987 PhDr., 1993 CSc.). Do roku 1998 pracoval jako muzikolog Ústavu pro hudební vědu Akademie věd České republiky se zaměřením na historii a teorii populární hudby. Od roku 1984 publikuje v odborném i popularizačním tisku. Je autorem a editorem knížky Excentrici v přízemí (Panton 1989) a autorem monografie Matadors. Beatová aristokracie z Prahy (Oftis 2008) a hesel o populární hudbě v rozličných encyklopediích. 

Je členem Mezinárodní asociace pro výzkum populární hudby (IASPM), v jejímž výkonném výboru pracoval v letech 1993-1997. Externě přednáší o populární hudbě na vysokých školách. V roce 1998 založil s přáteli občanské sdružení Muzeum a archiv populární hudby (Popmuseum), které v Bělohorské ulici č. 150 v Praze 6 shromažďuje a formou výstav zpřístupňuje veřejnosti exponáty a dokumenty z oblasti historie československé populární hudby. Ve druhé polovině 90. let úzce spolupracoval s Českou televizí na výrobě dvaačtyřicetidílného dokumentárního cyklu Bigbít. 

Autor:  Aleš Opekar

Zákulisí Českého rozhlasu

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas