Pavel Novák

Pavel Novák - Foto: Lenka Nováková

Pavel NovákFoto: Lenka Nováková

redaktor

Dříve:
Do června 2012 zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu (EU, NATO, země Beneluxu), 2000 – 2004 zpravodaj v Polsku 

Znamení:
Lev (1971), šťastná čísla 1 a 4. V mnoha případech se ale ukázala jako docela nešťastná. 

Životní motto:
Chci v kádi světa hledat špunt. Když na huntě jsem, poznám hunt a v zlatě jeho kontrapunkt. Proto nezabloudím. 

Co dělám v rozhlase:
Od března 2008 jsem sledoval dění rozhodování o záležitostech Evropské unie přímo z centra dění – Bruselu. Zajímavé, ale dost únavné. Vidět, jak se toho hodně napovídá a mnoho z toho nevzejde, není právě úchvatná podívaná. Už když jsem byl zpravodajem v Polsku (2000–2004), sledoval jsem unijní tématiku hlavně z pozice příprav největšího nového členského státu na vstup.  

Během mého působení v Bruselu jsem v rámci duševní očisty od EU agendyodskakoval k belgickým, nizozemským a lucemburským tématům. Zápisníky a reportáže o obyčejných lidech a krásných místech nebo tradicích těchto zemí byla větší radost než informovat o unijní byrokracii. 

Po návratu z Bruselu jsem nějaký čas vedl zahraniční redakci, ale rád jsem se zas vrátil k redaktorské práci a sledoval například přelomové prezidentské volby ve Francii (2017) nebo dění ve Španělsku a separatistické tendence v Katalánsku. EU tematiku jsem ale neopustil. Spolu s kolegy připravujeme na každou sobotu na ČRo Plus pořad Evropa Plus. 

Před rozhlasem:
Byl rozhlas – tedy Dismanův rozhlasový dětský soubor. Jako dítě jsem hrál v rozhlasových pořadech a hrách. Pak jsem začal v roce 1989 spolupracovat s druhou federální stanicí E+M. Byla pro mladé a bylo to něco docela nového. S Českým rozhlasem jsem byl spojený ještě další 2 roky. Když začala vysílat soukromá rádia, vystřídal jsem jako reportér Rádio Bonton, RTL a City. Přitom jsem studoval práva a coby Mgr. také po civilní službě nastoupil do advokátní kanceláře jako koncipient. Právničina mne nechytla, a tak jsem v roce 1998 skončil zase v rozhlasu. 

Co mě baví:
Odpověď zní – výlety na kole, ping-pong, squash, badminton, bondovky, příběhy Harryho Pottera, sci-fi od Orsona Scotta Carda, detektivky skandinávských autorů. S kamarády hrajeme improvizační divadlo, kde platí nádherná zásada: Nic není špatně. Poslouchám např. Elán, U2, šansony od Hany Hegerové, Edith Piaf, Jacquese Brela, Georga Moustakiho a dalších. V poslední době mne dost bere Xindl X. 

Co mě nejvíce dostane:
Básničky, bajky a epigramy Jiřího Žáčka. Makové a tvarohové buchty pečené s láskou mojí maminkou. Pohled na západ slunce do hor nebo do moře. 

Z rozhlasové pavlače: (aneb víte, co se o Vás říká?)
Jsem prý hračička – hraji si se zvuky, někdy je i sám tvořím. Dělám si tabulky a přesné rozpisy svých cest. Říká se, že jsem kliďas a že by se na mně dalo dříví štípat. Ne vždycky je to tak. 

E-mail:
 
pavel.novak@rozhlas.cz
 
 
 

E-mail: Pavel.Novak@rozhlas.cz

Autor:  Pavel Novák  (pan)

Zákulisí Českého rozhlasu

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas