Lidové stavby

 
AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Valašské fojtství s roubenou komorou

Valašské fojtství s roubenou komorou

Slovo fojtství pochází z kraje kopců a lesů, z kraje kdysi velice chudého, z kraje nazývané Valašsko. Leží jižně od Ostravy, na severní Moravě.

Plné znění

 

Návod ke stavbě Valašského fojtství s roubenou komorou

Začnete přípravnými pracemi a narýhujete lomové hrany: ty, které budete nařezávat z líce tisku, jsou kresleny čárkovanou (-----) čarou, ty, které budete nařezávat z rubu vystřihovánky, jsou kresleny čerchovaně (-.-.-). Výřezy ploch z dílů jsou značeny černou úhlopříčkou, prořezy dílů úzkým obdélníčkem s černým okrajem. A nyní můžete začít s vlastní stavbou.

Plné znění

 

Špýcharový dvorec z Pošumaví

Zajímavé stavby, zděné s částečnou dřevěnou nástavbou jsou ještě dodnes zachovány v Pošumaví na Prachaticku. V oblasti bývalé obchodní cesty vznikaly dvorce, někdy uzavřené, někdy jen částečně obestavující dvůr, pro které bylo typické, že přízemí a část, kde byly komory (špýchar), byly zděné a obytné prostory dřevěné.

Plné znění

 

Návod ke stavbě špýcharového dvorce z Pošumaví

Začneme přípravnými pracemi. Lomové čáry značené plnou čarou a označené mimo kresbu dílu černou šipkou, jejíž špička směřuje na lom, budete nařezávat z líce vystřihovánky. Lomové čáry značené čerchovanou čarou (-.-.-), budete nařezávat z rubu tisku. Výřezy ploch z dílů jsou vyznačeny červenou úhlopříčkou.

Plné znění

 

Návod ke stavbě lidových staveb ze severočeské oblasti

Jako obvykle začneme všeobecnými poznámkami a přípravnými pracemi. Lomové čáry, pokud je nařezáváme shora, jsou značeny plnou čarou, která je vně dílu opatřena černou šipkou, jejíž špička směřuje na lom. Hrany, které nařezáváme z rubu vystřihovánky, jsou kresleny čerchovaně (-.-.-).

Plné znění

 

Lidové stavby ze severočeské oblasti

Pohorská oblast severočeská je z hlediska etnografického velmi zajímavá. Zatímco její východní část spadala výhradně do české a slovanské národopisné oblasti, došlo na jejím západním okraji k prolnutí německého živlu mezi usedlý živel český.

Plné znění

 

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas