16. června  2011  rubrika: Aktuálně

Ve světě bájí, pohádek a pověstí

Účastníci slavnostní vernisáže 2011 - Foto: Jaroslav Petříček

Účastníci slavnostní vernisáže 2011Foto: Jaroslav Petříček

Ohlédnutí za 16. ročníkem výtvarné soutěže Malujeme po síti.

V úterý 14. května 2011 bylo sice v Praze slunečno, avšak mraky se kupily na obzoru a věštily hrozbu. Naštěstí se naplnila až večer, takže odpolední vernisáž výstavy nejlepších dětských výtvorů na téma báje, pohádky a pověsti v Letohrádku Kinských – Musaionu, která završila již 16. ročník mezinárodní výtvarné soutěže Malujeme po síti, proběhla v prosluněné atmosféře. 

Malujeme 2011.flv

Zábavný program vyladěný „poafricku“ 

Když jsem po obědě přicházela do zahrady Kinských, kde stojí letohrádek Musaion, byl trávník před ním posetý dětmi. Některé posedávaly s maminkami či učiteli na zeleném koberci a povídaly si, většina ale byla soustředěná v hloučcích na několika místech, kde se konaly workshopy s africkou tématikou. Aha, nevíte, co jsou workshopy? To jsou prostě takové programy, do nichž se děti mohly zapojit, aby se něčemu naučily, něco vytvořily a přitom se pobavily. Připravilo je pro ně Centrum Narovinu, které m.j. organizuje Adopci na dálku a je se zeměmi na africkém kontinentu v těsném spojení. Proto také pro účastníky soutěže nachystalo programy, které dětem Afriku a její obyvatele mohly přiblížit. 

Jedna skupinka dětí zkoušela hrát na africké nástroje – malý a velký bubínek, dřevěnou zubačku a různá chrastítka. Instruktorka jim vysvětlovala, jak se nástroje používají, učila je vystihnout typické africké rytmy a věřte nevěřte, za chvíli se z tohoto místa linula opravdová muzika. Hned vedle si holčičky omotávaly kolem těla barevné látky a šátky a kouzlily z nich oblečení, ve kterém chodí Afričanky. Dokonce zkoušely nosit věci v taškách na hlavě, jak je to obvyklé na černém kontinentě. Na jiném stanovišti děti vybarvovaly předkreslené masky, které používají africké kmeny k různým příležitostem, například při svatbě, narození dítěte či obřadu, během něhož dospívající jinoch vstupuje do dospělosti. Doslova obsypaný byl prodejní stánek s přívěsky, náramky a korálky. Stejně plno bylo i u vedlejšího stolku, kde děti vyráběly hračky z odpadků úplně stejně jako jejich vrstevníci v Africe, z nichž většina jiné hračky nejenže nemá, ale ani nezná. 

A pak tu byli malíři a malířky. Na trávě měli roztažené dlouhé metry papíru a kreslili na ně pastelkami či malovaly vodovkami bájné město Prahu. Každý z nich vytvořil její kousíček, a dohromady z toho bylo celé velké město! Tuto aktivitu pro ně připravila Společnost pro kreativitu ve vzdělávání. Vida, jak se jde učit a při tom je to zábava!
 

Báje, pohádky a pověsti očima dětí 

Hlavní prostor pro výtvarné výtvory byl však přímo v Musaionu. Zde byly vystaveny malby, kresby, rukodělné práce a počítačové animace dětí, které se do letošního ročníku soutěže přihlásily. Samozřejmě že ne všech, protože počet zaslaných dílek se vyšplhal až na tři tisíce. A do Českého rozhlasu, kde proběhlo první kolo jejich hodnocení, dorazily práce dětí z Česka, Slovenska, Bosny a Hercegoviny, Švýcarska, Německa, Běloruska, Bulharska, Indie, Indonésie a zemí Afriky. 

Výstava v Letohrádku Kinských zahrnuje asi tři sta dětských výtvorů, jejichž autoři se sem sjeli ze všech koutů České republiky (a dokonce přijeli i ze Slovenska). Schodiště vedoucí do prvního poschodí Musaionu lemují asi půl metru vysoké hlavy čarodějnice, Piráta sedmi moří, Karkulky, Hurvínka a dalších pohádkových bytostí. Potom vás uvítá vysoký Golem vyřezaný z pěnové hmoty desítiletým Toníkem a kresby nevidomých dětí na plátně provedené speciální technikou, kterou se naučily v nadaci Artevide. Usmívá se z nich na nás Medvídek Pú, chaloupka v horách, sluníčko z pohádky O sluníčku či čaroděj. Samy o sobě byly moc hezké a když si představíte, že je vytvořily ruce dětí, z nichž některé náš svět nikdy nespatřily, musíte polknout dojetím a obdivem. 

A pak už vcházejí návštěvníci do velkého sálu v prvním patře Musaionu a jejich očím se představuje řada keramických prací – pokojíček se zvířátky, Karlův most s kněžnou Libuší, pan Tau se svým kouzelným kloboukem, Maková Panenka, bájný kůň Pegas, Kocour Mikeš a nebo králíci z klobouku Bob a Bobek. Hned vedle nich můžete obdivovat ze slámy upletenou Kočičku a Pejska z pohádky od Karla Čapka, na stole leží z papíru vytvořená knížka zachycující postavy a události z českých dějin – kněžnu Libuši, Přemysla Čecha, zavraždění sv. Ludmily a sv. Václava… 

Blok výtvarných prací dětí z cizích zemí vás přesvědčí, že tamní děti stejně jako ty naše české žijí svými pohádkami a národními bájemi. Z Běloruska například přišel krásný obrázek jednorožce, malíř z Německa vyobrazil Hádes a Persefona, z Bulharska k nám dorazily obrázky rytířů na koni či Chytrého Petra na oslíku, slovenští malíři nakreslily ilustrace ke Guliverovým cestám či k Pohádce o zlatém rounu, z Bosny a Hercegoviny jsme dostali linoryty Persea a Medúzy i bájného města Trója. A to jmenuji jenom malý zlomeček toho, co je na výstavě k vidění. 

Jaké pohádky a báje zaujaly dětské výtvarníky z Čech? Bylo jich tolik, že je ani vyjmenovat nelze. Byl tu Maxipes Fík, tygr z Knihy Džunglí, jelen se Solíčkem-Pacholíčkem, babička i Karkulka ve vlkově břiše, zvířátka a loupežníci ze stejnojmenné pohádky, Víla Lesněnka, ovčí babička při pletení obklopená třiceti namalovanými beránky, nechyběla ani Sněhurka a sedm trpaslíků, kteří byli vystřižení z pevného papíru a poslepovaní dohromady. Ve vitríně v roku stály asi půlmetrové postavičky vodníka, čertíka, princezny a další vytvořené z látky. Prostě paráda. A kdo si myslí, že tím výstava končí, mýlí se, Na počítači jsou tu k vidění ještě tzv. animace, které děti poslaly do soutěže. 

Zvítězily všechny děti, jejichž dílka jsou na výstavě 

Uhodila patnáctá hodina a všichni se sešli před letohrádkem, kam je svolal moderátor odpoledne Jan Pokorný. Začala oficiální část vernisáže, i když byla započata poněkud neoficiálně – dvěma africkými tanci. Po nich zazněly tři africké písničky za doprovodu pro nás poněkud zvláštních nástrojů – hudebního luku, mbiry a bubínku (ten známe :-)). Jedinečné byly i tím, že je k nám přijela zazpívat Rachel Okoko přímo z Keni, rovníkové zeměi Afriky. Střídala se s hudebnicí z Centra Narovinu a i když slovům jsme nerozuměli a hudba byla nezvyklá, děti i dospělí ztichli v úžasu nad tou krásou, která rozezněla Kinského zahradu i naše srdce. 

Pak nastalo představování všech, kteří se na soutěži Malujeme po síti podíleli, přispěli na ni sponzorsky či v podobě dárků a nebo zasedali v porotě. Poděkování jim určitě patří a jejich pozdravení se s dětmi bylo milé a upřímné, jenže děti už dychtivě čekaly, kdy zazní jména těch, jimž odborná porota udělila ocenění v kategoriích kresba, rukodělné práce, animace a Cena veřejnosti. Na pódium si doběhli pro dárky a gratulaci téměř všichni jmenovaní, od těch nejmenších špuntů až po slečny a dospívající chlapce. Skutečnými vítězi letošního ročníku soutěže Malujeme po síti ale bylo všech tři sta dětí, které se sem do Prahy sjely a jejichž práce budou Musaionu vystaveny až do 25. září 2011. Však také všechny si odnášely domů hezké dárky od sponzorů a v kavárně na ně čekala svačina v podobě dobrého koláče s limonádou! 

Na závěr setkání nemohla nezaznít slova díků. Zaslouženě patří zejména paní Lence Kupkové, která je iniciátorkou celé soutěže a už 16 let ji každoročně pořádá a nese její tíhu na svých bedrech. Hlavní poděkování míří k dětem, které do soutěže poslaly své krásné výtvory a jejichž fantazie a provedení dílek jsou obdivuhodné. Určitě není náhodou, že se sešly právě zde, v budově nazvané Musaion, což lze přeložit jako „chrám umění“. Jsem totiž přesvědčená o tom, že někteří z nich za určitý čas překročí skutečný práh světa umění a jejich tvorbu budeme obdivovat v galeriích a na výstavách. 

Výtvarné dílny 

Pro návštěvníky jsou jako součást výstavy připraveny výtvarné dílny. Každý si zdarma může vyzkoušet připravené výtvarné techniky - v červnu a červenci se bude skládat origami a tvořit loutky z papíru.  

Tak na shledanou zase za rok u 17. ročníku mezinárodní soutěže Malujeme po síti! 

Autor:  Irena Šatavová
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas