14. června  2012  rubrika: Video

Prima den na vernisáži Malujeme po síti 2012

Malujeme 2012

Malujeme 2012

Práce dětí z mezinárodní výtvarné soutěže pro děti Malujeme po síti jsou k vidění v Letohrádku Kinských do 2. září!

Vyhlášení vítězů soutěže Malujeme po síti, kterou pořádá Webík Českého rozhlasu proběhlo bez deště i obtíží v hravé atmosféře v Letohrádku Kinských. Sešla se tu vskutku vybraná společnost, za porotu přišla osobně pogratulovat a předat ceny vítězům mj. herečka Naďa Konvalinková, malíři Kamil Hlubuček, Dino Čečo a výtvarnice Olga Bělohradská. 

Vernisáž výstavy Malujeme po síti 2012

Moderování hlavní části odpoledne se s šarmem sobě vlastním ujala charismatická Zora Jandová, nová ředitelka dětské sekce Českého rozhlasu, která poděkovala nejen soutěžícím ale také organizátorce a matce projektu Lence Kupkové za její osobní přínos soutěži. Soutěž totiž slavila již 17. výročí a protentokrát děti posílaly své výtvarné návrhy na téma „Nápady, které změnily svět“.
Bylo opravdu z čeho vybírat, mezi finalisty se probojoval i takový nápad, jakým je třeba deštník, nepostradatelný pomocník při uplakaném počasí, dále pak kočár, vlak či kolo a mnoho dalších. Děti si ale vzpomněly i na osobnosti, známé svými humánními činy – Matku Terezu, Václava Havla nebo humanitární společnost Adru.
Všechny soutěžní práce, mezi kterými můžete mj. nalézt i práce dětí z programu Adopce na dálku® a Centra Narovinu jsou vystaveny v Letohrádku Kinských až do konce prázdnin. Když se přijdete podívat, můžete si zároveň vyzkoušet svoji zručnost v některém výtvarném kurzu. 

Hravé odpoledne plné dětské fantazie 

Samotné vernisáži předcházelo hravé odpoledne, kdy si zúčastněné děti, jejich sourozenci, maminky, tatínci, dědečci i babičky mohli vyzkoušet africký oděv domorodých žen, zabubnovat si na africké bubny, přitom si nechat na obličej namalovat třeba piráta z Karibiku a vyrobit si z novin a barevné lepenky zvíře podle své fantazie. Na dalším stanovišti si mladé slečny mohly vyrobit šperk!  

Na závěr jsme si společně s Kennem zazpívali ugandskou písničku a pro velký úspěch jsme přidali i jednu českou z alba Zory Jandové Ryba z Havaje. O program pro děti se postaraly hned tři organizace, Centrum na rovinu, Kintari Foundation a Arcidiecézní charita Praha spolu s svými šikovnými dobrovolnicemi, kterým patří velký dík za jejich nadšení a pomoc. 

Zajímalo nás, proč Webík oslovil právě tyto organizace. „Mým záměrem bylo a je zapojovat do soutěže i děti nějakým způsobem znevýhodněné - jak zdravotně, nesnadným sociálním zázemím či děti ze zemí se složitou politickou situací. Proto vítám spolupráci s organizacemi, které podporují práci v zemích třetího světa. Všichni se snažíme dětem pomoci a učinit je šťastnějšími. A to je úkolem a snad i přínosem mezinárodní výtvarné soutěže pro děti Malujeme po síti“, říká Lenka Kupková, organizátorka soutěže. 

Vernisáž tedy splnila všechna očekávání i svůj účel. Svedla dohromady děti z různých koutů České republiky i světa, dala dětem prostor sdílet společný zájem a pohled na svět a zároveň se mohly i něco nového dozvědět, třeba právě o svých vrstevnících z rozvojových zemí. „Jsme rádi, že jsme se akce mohli zúčastnit a těšíme se až dětem z programu Adopce na dálku® předáme drobné ceny za jejich účast na soutěži a především pozdravy od jejich spolusoutežících“, závěrem dodává Šárka Pažítková z Centra zahraniční spolupráce Arcidiecízí Charity Praha. 

Kdo zvítězil? 

Z celkového počtu tří tisíc soutěžních prací bylo na výstavu vybráno přibližně 250 prací. Autoři těchto děl byli pozváni na vernisáž výstavy a všichni si odnesli malé dárečky. Každý měl radost, nicméně součtem bodů, které pracem udělovala čestná porota, byli vyhlášeni tito absolutní vítězi: 

Cena veřejnosti: Pavla Máchová, 6 r. a Eva Šonská, Barbora Sofínová (kolektiv) 

Cena poroty - Malba a kresba: Klára Losová, 6 r., Markéta Nováková, 12 r., Milan Uttendorfský, 12 r., Michaela Čechová, 9 r., Sara Baalbaki, 6 let, Barbora Šťastná, 11 r., Tomáš Franc, 5 r., Natália Adamíková, 5 r., Jan Szép, 9 r., Vojtěch Klapetek, 8 r. a Jan Klapetek, 6 r. 

Rukodělná práce: Valentina Skřivanová, Tereza Lachoutová, David Lachout, Ema Kopecká (kolektiv), Anna Šubrová, Eva Neumanová (kolektiv), Zuzka Brandová, 10 r., Lucie Špačková, Barbora Špačková (kolektiv), Dan Skrbek, věk nezadán.
Počítačová animace:
Kristian Lagrange, 14 r., Adam Kocourek, 12 r.
Handicapované děti:Marek Kukla, věk nezadán - nevidomý, Ivanka Zuchová, věk nezadán - nevidomá, Libuše Petrašová, věk nezadán - nevidomá, Amálie Urbánková, 11 r., Jeník F., Tamara D., Radek N., Štěpán R. (kolektiv), Růžena Pohlodková, Dominika Košelová (kolektiv) - Klub národnostních menšin – Most 

Všechny finálové a vítězné práce najdete v Galerii vítězných prací Malujeme 2012 

Autor:  Šárka Pažítková, Lenka Kupková
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas