Menší a ještě menší... robot. „Miniroboti“ mohou usnadnit vývoj samořídicích aut i skladovou logistiku

29. leden 2022

Roboti velcí jen pár centimetrů můžou pomoci vylepšit práci ve skladových halách. Právě na nich totiž vědci z pražské ČVUT simulují logistiku třeba při roznášení balíků. Mají na to novou laboratoř.

Jde o jednoduchého mobilního robota,“ ukazuje Pavel Surynek, vedoucí Laboratoře robotických agentů. Přístroj s názvem Ozobot je veliký jen asi tři centimetry a vydává zvláštní zvuky. „Je to malá kulička, která má zespodu kolečka. Je průhledný, takže je vidět vnitřek, různé senzory, kterými ozobot sleduje podklad.“

Asi dvacítka těchto ozobotů je právě teď v aréně. Jde o obrazovku, po které tyto miniaturní stroje jezdí. „Děláme zmenšené varianty reálných problémů. Tady zrovna simulujeme zmenšeninu skladu a skladovou logistiku.“

Jak ale vlastně chápat rozdíl mezi pojmem robot a robotický agent? „Robotický agent zpravidla působí ve skupině, robotičtí agenti si vzájemně pomáhají a dosáhnou tak mnohem lepších výsledků, než by dosáhl samotný robot. Týmová spolupráce je velmi důležitá.“

Zkoušení na malých modelech

Robotický agent může mít v podstatě jakoukoliv formu. Může to být robotický vysavač nebo třeba i dron. I na jejich výzkum tady mají místo, a to speciální voliéru. V jiném rohu je pak model robotického ramene. S ním mají zdejší experti velké plány.

Ozobot EVO

Do budoucna bychom mohli vyrobit víc těchto robotických ramen a sestavit zmenšeninu výrobní linky, kde by robotické ruce spolupracovaly na plnění úkolu – třeba by mohly stavět domeček. Vše vyzkoušíme na malých modelech a reálu pak roboti v životní velikosti budou montovat reálné výrobky, například automobily.“

Extrémně rychlý vývoj

Pavel Surynek a Kristýna Janovská

V nové Laboratoři robotických agentů si mají studenti vyzkoušet teoretické znalosti v praxi. To už tady dělá třeba Kristýna Janovská. „Když tu máme ozoboty, jsme schopní dělat simulace ve velkém počtu. Můžeme si ověřovat různé problémy, které mohou nastat, například možnosti srážky.“

V robotických agentech vědci vidí velikou budoucnost. „Vývoj je extrémně rychlý. Musíme vidět široké aplikace, od autonomních automobilů po sledovací drony a vojenskou oblast. Neustále se také objevují nové teoretické koncepty,“ dodává vedoucí Laboratoře robotických agentů Pavel Surynek. U zmíněných autonomních aut odborníci v této rovině řeší jejich bezpečnou spolupráci v hromadném provozu.

autoři: Ondřej Vaňura , als
Spustit audio

Související