Jak se rodí objevy?

Jak se rodí vynálezy a objevy? - Foto: Fotobanka Pixabay, Public Domain

Jak se rodí vynálezy a objevy?Foto: Fotobanka Pixabay, Public Domain

Od září se v novém seriálu Meteoru pídíme po původu objevů a vynálezů! Zajímá nás zejména to, jak vynálezce na svůj objev přišel, co bylo tím rozhodujícím impulzem.

Velcí vynálezci a objevitelé naší historie osobně přicházejí prostřednictvím herců do Meteoru a vyprávějí, jak to tehdy bylo. 

Jak je to napadlo? Kdy nastal ten zlomový okamžik? Co k němu vedlo? Je dílem náhody, kdy se vynálezci tzv. rozsvítí? Jak se vynálezy, které dnes běžně používáme, zrodily. Kdo přišel první s oním klíčovým nápadem? 

Cesta k objevu je někdy zcela náhodná, jindy je výsledkem mnohaleté usilovné práce. Vynález od vynálezu, objev od objevu, je tomu jinak. Někdy ani nejde o zcela nový objev, ale jen o vylepšení, jenže tak zásadní, že teprve díky němu se vynález začne hojně používat po celém světě. 

Objevy a vynálezy jdou často ruku v ruce. Někdy objev předchází vynálezu. Člověk musel například nejprve objevit, že spojná čočka zvětšuje obraz a teprve poté mohl vynalézt dalekohled. A tak jsme náš seriál nazvali „Jak se rodí objevy“, přestože pojednává jak o objevech, tak o vynálezech. 

Meteor 3. 9. 2016
Jak se zrodilo očkování proti neštovicím 

 

Zebřičky zpívají embryu. Voda a zlato v Brdech. Měli dinosauři zakrnělé mozky? Pohled do budoucnosti. Šplhající robot na kosmické stanici. Jak se zrodilo očkování proti neštovicím.

Vložit na svůj web

Meteor 10. 9. 2016
Jak se zrodil psací stroj 

 

Jak se podařilo rozmluvit orangutana. Lom a Jedová hora v Brdech. K čemu je zateplování budov? Budoucnost oceánů. Umělá kůže. Jak se zrodil psací stroj.

Vložit na svůj web

Meteor 17. 9. 2016
Jak se zrodila klimatizace 

 

Pomozte najít plcha velkého! Zkameněliny a trilobiti v Brdech. Jsou geneticky modifikované potraviny budoucností lidstva? Robot napsal román. Jak se zrodila klimatizace?

Vložit na svůj web

Meteor 24. 9. 2016
Jak se zrodil bankomat 

 

53 let Meteoru. Na kometě objeven základní stavební kámen života. Prožijte zkázu Pompejí! Mlhy kolem nás. Hledá se plch velký. Jak se zrodil bankomat?

Vložit na svůj web

Meteor 1. 10. 2016
Jak byly objeveny krevní skupiny 

 

Objevena nejbližší exoplaneta. Umělé pohoří ve Spojených arabských emirátech. Vykoupejte se v radioaktivním prameni! Medozvěstky létají s člověkem na med. Pomozte hledat plcha velkého! Jak byly objeveny krevní skupiny?

Vložit na svůj web

Meteor 8. 10. 2016
Jak se zrodila konzerva 

 

Vzácné středověké pohřebiště v Lahovicích. Jak vznikl život? Na Moravě je nejhlubší zatopená jeskyně světa! Nastavitelné umělé hlasivky. Jak se zrodila konzerva?

Vložit na svůj web

Meteor 15. 10. 2016
Jak byl objeven penicilin 

 

Nebeský palác na oběžné dráze. Příběh Země – zrození planety. Proč holubi kašlou na své šéfy? Pijte radioaktivní vodu! Pomohli jste hledat plcha velkého. Jak se zrodil penicilin?

Vložit na svůj web

Meteor 22. 10. 2016
Jak se zrodily kontaktní čočky 

 

Děti bez vajíček. Příběh Země – Podivný Měsíc. Ovlivňuje fáze Měsíce počasí? Obrovské oceány na Saturnových měsících. Geneticky modifikovaní komáři jako lék. Jak se zrodily kontaktní čočky?

Vložit na svůj web

Meteor 29. 10. 2016
Jak se zrodily plasty 

 

Led jako stroj času. Jak funguje vícejazyčný mozek? Příběh Země – vznik oceánů. Korálové ryby si povídají. Jak se zrodily plasty?

Vložit na svůj web

Poslouchejte Meteor každou sobotu od 8:05 na Dvojce nebo kdykoliv ze záznamu v našem Archivu pořadů.  

Autor:  Petr Sobotka, Leona Matušková
Pořad: Meteor  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00  |  Délka pořadu: 52 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 15. dubna  2017 v 08:04       rubrika: Populárně-vědecký magazín

  Překvapivý svět zvířat

  Příroda je plná zázraků a podivností a my se jim rádi věnujeme také v Meteoru. Počínaje 15. dubnem zahajujeme nový cyklus, který se zaměřuje právě na podivnosti ze světa zvířat.

   
 • 14. ledna  2017 v 08:04       rubrika: Populárně-vědecký magazín

  Seriál Rozhádané klima

  Mění se opravdu klima? Jak víme, že CO2 způsobuje skleníkový efekt? Je změna klimatu problém? Na tyto i další otázky se zaměříme následujících sedm týdnů v novém seriálu magazínu Meteor.

   
 • 20. září  2016 v 09:28       rubrika: Populárně-vědecký magazín

  Hledá se plch velký!

  Viděli jste nebo slyšeli plcha velkého? Ozvěte se nám! Spouštíme pátrací akci, která pomůže přírodovědcům z olomoucké univerzity zpřesnit výskyt plchů u nás!

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas