Videa26. července  2013 v 15:00  

Země z oběžné dráhy - ŽIVĚ

Noční oblaka z paluby ISS - Foto:  NASA

Noční oblaka z paluby ISSFoto:  NASA

Podívejte se na planetu Zemi tak, jak vypadá právě teď z pohledu kosmonautů na Mezinárodní kosmické stanici (ISS) ve výšce 400 km nad Zemí.

Živě vysílané video spostíte stisknutím modrého trojúhelníku uprostřed následujícího obrázku. Pokud v danou chvíli není ISS v přímém spojení s řídícím střediskem, uvidíte jen modrou obrazovku. V takovém případě se na stránku vraťte o chvíli později, až se ISS při oběhu Země dostane do dosahu pozemních přijímacích antén.  

V případě, že se na ISS "něco" děje, mohou být do streamu promítány i obrázky aktuálního děje na stanici či v řídícím středisku. Komunikaci ruského řídícího střediska je on-line tlumočena do angličtiny. 


Živě vysílané video prostřednictvím rerveru Ustream


Pokud chcete ISS hledat na noční obloze, poslouží vám následující mapa k základní orientaci o místě, kde je stanice právě v tuto chvíli. 

Mapa aktuální polohy ISS
Aktuální poloha ISS - dynamicky generovaná mapa (Zdroj: Havens-Above.com)


Viditelnost z České republiky zjistíte snadno díky následující mapě s aktivními odkazy na časy přeletů nad konkrétními vybranými body. Časy v tabulkách, na které se dostanete, odpovídají našim reálným časům, nebudete muset nic přepočítávat. 


Viditelnost ISS z vybraných míst ČR. Po kliknutí na bod se Vám rozbalí nabídka s odkazem. Větší mapu otevřete kliknutím sem.


Pak už si jen v níže přiloženém odkazu na server s předpovědí počasí zkontrolujte, zda bude ve vaší oblasti vhodné počasí, a můžete vyrazit na pěkné místo, vzdálené od světel velkoměst, abyste si vychutnali přelet ISS, která se jeví jako pomalu se pohybující jasná „hvězda“. Poznáte ji mimo jiné i díky tomu, že nebude blikat, jako letadla. Oblohu přeletí mezinárodní kosmická stanice za několik málo minut. 

Autor:  Marek Janáč
Pořad: Meteor  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00  |  Délka pořadu: 52 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 30. června  2012 v 08:20       rubrika: Videa

  Domácí laserový mikroskop (VIDEO)

  Chcete si doma postavit jednoduchý mikroskop a dívat se na to, co plave ve vodě? Meteor Vám pomůže.

   
 • 19. března  2011     Video  rubrika: Videa

  VIDEO: Jak dlouhý je mikrospánek?

  Natáčeli jsme experiment, při němž vědci zkoumají mikrospánek řidičů.

   
 • 26. února  2011       rubrika: Videa

  ŽIVÝ PŘENOS: Hnízdo sovy pálené

  Samice sovy pálené snesla šest vajec. Z pěti už se vylíhla mláďata (16. 2., 18. 2., 19. 2., 21. 2. a 24. 2.). Zatímco samice zahřívá čerstvě vylíhlé potomky, samcovou hlavní rolí je opatřování potravy. Je-li jí v okolí...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas