Meteor9. dubna  2016 v 08:05  

Kterým směrem se točí vír ve vaně?

Jak se točí vír ve vaně u protinožců? - Foto: Fotobanka Pixabay

Jak se točí vír ve vaně u protinožců?Foto: Fotobanka Pixabay

Říká se, že u protinožců se víry ve vaně či umyvadle točí opačným směrem, než u nás. Prý to souvisí s rotací Země. Není to pravda. A dokáže to jednoduchý experiment, který si každý může zkusit doma.

Příspěvky Meteoru 9. 4. 2016
01:17 Ploty na hranicích problémem pro zvěř.
10:34 Lidem závislým na drogách se mění mozek.
22:57 Kam se otáčí vír ve vaně?
36:15 Plíseň geniálně ničí žáby.
44:06 Rostliny ve vesmíru 2/2.

Že se vír ve vaně otáčí kvůli rotaci Země jinak na jižní polokouli a jinak na severní polokouli, to se lze dočíst běžně nejen na internetu. Uvádí se přitom, že na vodu působí tzv. Coriolisova síla, kterou už v roce 1835 vypočítal Francouz Gustave Gaspard de Coriolis. Tou se vysvětluje i jiný jev spojovaný s rotací Země, kdy řeky, ve kterých teče voda podél poledníků, mají jeden břeh více vymletý než druhý. 

 

Ploty na hranicích problémem pro zvěř. Lidem závislým na drogách se mění mozek. Kam se otáčí vír ve vaně? Plíseň geniálně ničí žáby. Rostliny ve vesmíru 2/2.

Vložit na svůj web

Velmi pomalý pohyb 

„Je pravda, že díky rotaci Země se otáčí i celá vana nebo umyvadlo. Ale toto otáčení je velice pomalé, je to jedna otočka za 24 hodin. I když se částice vody přiblíží z původní vzdálenosti k výtokovému otvoru, i když ta vzdálenost klesne třeba na jednu setinu, tak to urychlení není tak významné, aby se ve vaně běžných rozměrů vytvořil vír,“ uvedl v Meteoru profesor Tomáš Tyc z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. 

Pětimetrová vana 

V běžné vaně, záchodové míse, ani v umyvadle vír ovlivněný rotací Země jen tak nespatříme - Foto: Fotobanka Pixabay

V běžné vaně, záchodové míse, ani v umyvadle vír ovlivněný rotací Země jen tak nespatřímeFoto: Fotobanka Pixabay

Z výpočtů vyplývá, že k určité rotaci vody by mohlo dojít v situaci, kdy by byl průměr vany 100krát větší než průměr výtokového otvoru. Při běžném odtokovém kanálku, který může mít průměr kolem 5 cm, by to znamenalo, že bychom potřebovali vanu s 5metrovým průměrem. 

„Teprve tehdy by mohlo začít docházet k rotaci vody vlivem rotace Země, ale pořád by to ještě nestačilo k tomu, aby vznikl vír typického nálevkovitého tvaru,“ řekl Tyc. 

Otáčení Země vodu ve vaně neovlivní 

„Vír ve vaně nebo v umyvadle není způsoben rotací Země, a proto taky není ovlivněn tím, na které jsme polokouli,“ zdůraznil Tyc. Ve skutečnosti je totiž točivý pohyb vody před odtokem výsledkem pohybu člověka, který se v ní koupal. „Pak se vír může točit na jednu, nebo na druhou stranu podle toho, jak zrovna člověk z té vany vyleze,“ doplnil Tyc.  

Experiment doma ve vaně 

Pokud se chceme přesvědčit o tom, že to tak skutečně funguje, můžeme udělat jednoduchý pokus. „Z vany vylezeme, ale vodu v ní necháme třeba půl hodiny ustát. Postupně se voda zklidní, ustane veškerý pohyb. Jakmile pak vanu odšpuntujeme, zjistíme, že nevznikne žádný krouživý pohyb, a tedy žádný vír,“ řekl Tyc.  

Kupodivu ani odšpuntování žádný další pohyb vody nezpůsobí. „Je to dáno tím, že to probíhá v těsné blízkosti otvoru, i kdybychom ruku ponořili prudce a nějak s ní zatočili, tak vír nevyvoláme,“ dodal fyzik.  

Vzdušné víry, to už je něco jiného 

Vana nebo umyvadlo jsou tedy příliš malé na to, abychom v nich mohli pozorovat vír způsobený rotací Země. Dobře viditelný je její vliv naopak u velkých jevů, jako jsou například tlakové výše a níže, obrovské víry v atmosféře.  

„Poměr vzdáleností osy víru a té koncové může být nesrovnatelně větší než ve vaně. Tam už rotace Země má vliv na to, na jakou stranu se atmosférický vír natočí,“ řekl Tyc.  

„Na severní polokouli se víry v atmosféře točí proti směru hodinových ručiček, matematik by řekl v kladném smyslu rotace, protože to je právě ten směr, kterým se Země točí, když se na ni podíváme ze severního pólu. Na jižní polokouli je směr opačný. U velkých vírů je rotace Země zásadní,“ uzavřel Tomáš Tyc. 

Tento i ostatní záznamy pořadu Meteor najdete v našem Archivu pořadů. 

Autor:  Petr Sobotka, Leona Matušková
Pořad: Meteor  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00  |  Délka pořadu: 52 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 20. února  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Ani v únoru nezapomínejte na sluneční brýle

  Únor bílý, pole sílí…a zrak slábne! Pokud se vydáváte na lyžařský svah bez brýlí s ochranou proti ultrafialovému záření, riskujete. Intenzita UV záření stoupá spolu s nadmořskou výškou, nejvíce škody na našich očích...

   
 • 17. února  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Chřipka může vyvolat poruchy spánku

  Usnout nečekaně za volantem nebo trpět nevyzpytatelnou chronickou ospalostí, to se může stát lidem postiženým takzvanou narkolepsií. Jde o autoimunitní onemocnění, jehož původ dlouho nebyl znám. Vědecké studie nyní...

   
 • 13. února  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Mobily ve škole aneb ztížená možnost soustředění

  Mnohé školy zakazují při výuce dětem používat mobily. Nejen že si přes ně můžou hledat na internetu správné odpovědi při písemce a vzájemně si radit, především se ale špatně soustředí na výuku. Nebo ne? Není to třeba...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace