Meteor10. února  2018 v 08:04  

Kůrovec zahrádkářem

Kůrovcová zahrádka - Foto: Fotobanka Pixabay

Kůrovcová zahrádkaFoto: Fotobanka Pixabay

Zcela jistě patří mezi nejméně oblíbené živočichy u nás – stromy nakažené kůrovcem hynou a mění se v nevzhledné pahýly. Jenže kůrovec si své neoblíbenosti vědom není a jako každý správný zahrádkář si hlavně hledí svého záhonku. Co na něm pěstuje a jak se o zahrádku stará?

Příspěvky Meteoru 10. 2. 2018
01:07 Co všechno dýcháme?
11:43 Jak se zrodil polarogram
16:00 Kůrovec farmářem
26:00 První naklonovaná opice
33:47 Má smysl přednášet dětem?
42:47 Zbavte se nadváhy bakteriemi!

Kůrovci jsou velmi početná rozvětvená rodina o 6000 různých druzích vyskytujících se po celém světě. Každý z nich se specializuje na poškozování jiných druhů dřevin. Zároveň je mezi nimi mnoho druhů, které si v průběhu evoluce vytvořily silný vztah k symbiotickým houbám a některé z nich se dokonce naučily si vlastní houbičky pěstovat a sklízet. Vztah je oboustranně výhodný jak pro brouky, tak pro houby. 

 

Co všechno dýcháme? Jak se zrodil polarogram. Kůrovec farmářem. První naklonovaná opice. Má smysl přednášet dětem? Zbavte se nadváhy bakteriemi!

Vložit na svůj web

„Jde o velmi zajímavý fenomén, kdy symbiotické houby pomáhají hmyzu trávit rostlinnou potravu. Hmyz není schopen strávit celulózu a stejně jako my, lidé, potřebujeme k trávení vitaminy, mastné kyseliny a aminokyseliny, tak hmyz si obdobné látky získává ze symbiotických hub a bakterií,“ uvádí v Meteoru Miroslav Kolařík z Přírodovědecké fakulty UK. 

Přibližně 70 % herbivorního hmyzu (tedy takového, který se živí rostlinnou masou) v sobě ukrývá nejrůznější bakterie a houby, které mu umožňují například žrát i na jedovatých substrátech. Přátelské houby mu pomůžou potravu detoxifikovat a on může v klidu baštit. 

Aktivní zahrádkář 

U nás se vyskytuje více než stovka druhů kůrovců, kteří si aktivně zanášejí houby pod kůru, kde se pak rozrůstá celé spektrum hub. Houby v podstatě předžvýkají kůrovcům dřevní hmotu, která se tak pro ně stává kvalitnější stravou. 

Kůrovcové farmaření ve velkém? - Foto: Jan Rosenauer

Kůrovcové farmaření ve velkém?Foto: Jan Rosenauer

„Některé houby jsou tak úzce spjaty s kůrovcem, který si je v sobě dokonce přenáší ve speciálních orgánech, že mimo ně už ani nežijí,“ upozorňuje Miroslav Kolařík. Kůrovec si v lýku nebo ve dřevě vyhlodá tunýlek, do něhož si houbu nasadí a jako farmář chodí tam a zpátky, kontroluje stav zahrádky a pak se svými výpěstky i živí. Dělá to dospělec a pomáhají mu při tom i larvičky. 

Existují specializované druhy jen na houby, které už k životu dřevo a lýko ani nepotřebují. „V podstatě už to není herbivor, ale mykofág, který si vybírá ten nejlepší kultivar houby. O svou zahrádku pečuje, a tím splňuje kritéria farmaření, podobně jako u mravenců rodu Atta nebo termitů pak mluvíme o takzvaných houbových farmářích,“ dodává Kolařík. 

Škola farmaření pro brouky 

Kdy a jak se vlastně kůrovec naučil farmařit? „To je jedna z důležitých otázek evoluční biologie našeho oboru. Symbióza kůrovců a hub vznikla, soudě podle fosilních nálezů starých požerků, už někdy v křídě. Mnoho symbiotických hub zřejmě prožilo koevoluci spolu s kůrovcem,“ vysvětluje Kolařík. 

Čtěte také: Mykorhiza: soužití hub se stromy čili nápověda pro houbaře

U některých brouků se symbióza teprve vytváří, a biologové ji tak můžou sledovat skoro „v přímém přenosu“. Příkladem je obaleč, brouk, kterému chutná vinná réva. Svá vajíčka klade na hrozny napadené vinařskou ušlechtilou plísní, larvy pak žerou hlavně v těchto bobulích. 

Houba slouží obaleči jako hlavní zdroj hormonů, zvyšuje jeho reprodukční schopnosti a zkracuje vývoj larev oproti vývoji ve zdravých bobulích. Mimoděk pak zanáší nákazu na jiné bobule. Je jen otázkou času, kdy se houba stane natolik specializovanou na tohoto konkrétního přenašeče, že se přeorientuje úzce na něj. A platí to i naopak, protože spolupráce je samozřejmě oboustranně výhodná. 

Na život i na smrt 

Spolupráce brouků a hub jde až za hrob. Spolu žijí, spolu umírají. Existují experimenty, kdy se broukům zničila houbová zahrádka, oni přišli o úrodu a zahynuli. A funguje to i opačně. Když odstraníme z pěstební chodbičky brouka a on přestanu záhonek čistit, tak zahrádku přerostou jiné plísně z okolí. 

Brouk a houba se tak na sobě stávají natolik závislými, že bez sebe nemohou existovat, podobně jako staří manželé po zlaté či dokonce platinové svatbě. 

Tento i ostatní záznamy pořadu Meteor najdete v našem Archivu pořadů. 

Autor:  Petr Sobotka, Leona Matušková
Pořad: Meteor  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00  |  Délka pořadu: 52 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 31. července  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Jak člověk udělal z vlka psa

  Co má společného mops nebo čivava s vlkem? Na první pohled asi skoro vůbec nic. Přesto je spojuje stejná historie. Psi všech plemen se vyvinuli z vlka. Nejnovější genetické výzkumy odhalují zajímavé detaily.

   
 • 28. července  2018 v 08:04     FotogalerieAudio  rubrika: Meteor

  Vernovo Ocelové město jako předzvěst světových válek

  Jules Verne v mnoha svých románech předběhl dobu a předpověděl nejrůznější vědecké novinky. Jak ovšem prokázal knihou Ocelové město, skvělou intuici měl i v oblasti politiky a mezinárodních vztahů. Příběh německého...

   
 • 24. července  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Nejdelší zatmění Měsíce pod dohledem Marsu

  Už za pár dní nás čeká unikátní podívaná na noční obloze. Tedy pokud bude jasno. V pátek 27. července by mělo nastat nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století. Nedaleko od zatmělého Měsíce navíc vynikne neobvykle...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas