Meteor10. června  2017 v 08:04  

Minutová slepota může potkat každého z nás

Oční migréna může postihnout i toho, kdo jinak dobře vidí - Foto: Fotobanka Pixabay

Oční migréna může postihnout i toho, kdo jinak dobře vidíFoto: Fotobanka Pixabay

Zamlží se vám před očima a vše, co vidíte, se zachvěje. Trvá to asi minutu a pak může následovat bolest hlavy. Řeč je o oční migréně nebo také zrakové auře. Když nastane náhle, třeba při jízdě na kole nebo řízení auta, může mít i fatální následky. Dá se tomu předejít?

Příspěvky Meteoru 10. 6. 2017
01:35 Proč někteří lidé dočasně oslepnou?
15:38 Největší improvizátor mezi ptáky.
24:00 Morová rána, která zasáhla raky.
35:10 Chladicí fólie z malých kuliček.
37:48 Budeme baštit maso vypěstované v laboratoři?
48:27 Operace srdce bez mimotělního oběhu.

Oční migrény postihují i lidi, kteří se zrakem jinak problém vůbec nemají. Když se jim to stane poprvé, můžou je to dost překvapit a šokovat, jak potvrzuje oční lékař z Ústřední vojenské nemocnice dr. Pavel Němec: „Tento problém se naštěstí objevuje u malého procenta pacientů, nicméně je to pro ně poměrně stresující, každopádně je vždy vystraší, co se to s nimi odehrává“.  

 

Proč někteří lidé dočasně oslepnou? Největší improvizátor mezi ptáky. Morová rána, která zasáhla raky. Chladící fólie z malých kuliček. Budeme baštit maso vypěstované v laboratoři? Operace srdce bez mimotělního oběhu.

Vložit na svůj web

„Někde v jejich zorném poli, velmi blízko jeho centra, se objeví drobný záblesk nebo rozostřený bod, který se rozšiřuje víc a víc, lehce se při tom chvěje celý obraz a rozšiřuje se do zbytku zorného pole," popisuje oční lékař. Když se něco takového stane, člověk se přestane orientovat a může i zazmatkovat. Pokud tedy zrovna řídí auto, je vhodné co nejdříve bezpečně zastavit a počkat, až to odezní. Většinou se tak stane do pár minut. Někteří pacienti zmiňují, že je potom silně rozbolí hlava. 

Retinální migréna 

Pokud se problém týká jednoho oka, mluvíme o tzv. retinální migréně. „Předpokládá se, že to souvisí s prokrvením oka, dočasná ztráta prokrvení znamená šok pro nervovou tkáň s miliony receptorů na sítnici. Na membránách buněk vznikne reakce, a ta se přenáší do okolí," vysvětluje dr. Němec. Výsledkem je chvějící se rozšiřující se flek (tzv. oscilující skotom). 

Můžeme si to představit i tak, že někdo přivře přívod krve do oka a buňky na sítnici nemají dost energie pracovat. Vypínají se jedna po druhé, a to vypínání se šíří po sítnici asi jako vlny na rybníce, když do něj hodíte kámen. 

Pravá oftalmická migréna 

I zdravé oko nás může překvapivě pozlobit - Foto: Fotobanka Pixabay

I zdravé oko nás může překvapivě pozlobitFoto: Fotobanka Pixabay

Výše řečené se týká situace, kdy k postižení zraku dojde jen na jednom oku. Když to ale probíhá na obou očích najednou a obraz je vysoce symetrický, tak mluvíme o tzv. pravé oftalmické migréně.  

„Dříve se myslelo, že příčiny jsou stejné, tedy že jde o horší cévní zásobení. Když je to ale takto symetrické, tak to znamená, že postižení není jen v očích, ale vzadu v hlavě, kde se kříží zraková dráha," dodává Pavel Němec. Stejně jako v prvním případě lze říct, že samotnému oku nic není, jedná se o záležitost nervové soustavy. 

U mladších pacientů do 40 let to většinou souvisí s velmi nízkým tlakem, stresem, případně hormonálními výkyvy – to se často týká žen ovlivněných menstruačním cyklem, případně těhotenstvím. Dr. Pavel Němec se setkal i s případem pacientky, které se potíže s oční migrénou objevily poté, co přestala pít kávu, může to tedy souviset i s nedostatkem kofeinu, na který si tělo zvyklo. 

Riziko je třeba hlídat zejména u starších pacientů – u těch totiž můžou být podobné problémy průvodním znakem možných zúžení cévního systému, který má zásobovat oblast hlavy. Při takovém podezření se doporučuje ultrazvukové vyšetření krkavic.  

Tento i ostatní záznamy pořadu Meteor najdete v našem Archivu pořadů. 

Autor:  Petr Sobotka, Leona Matušková
Pořad: Meteor  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00  |  Délka pořadu: 52 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 17. března  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Česko má 2,75 kosmonauta

  Taky jste si mysleli, že jediným českým kosmonautem je Vladimír Remek? Skutečně byl prvním Čechem, který se podíval do vesmíru. Dokonce prvním neamerickým a nesovětským kosmonautem ve vesmíru. My vám ale českých kosmonautů...

   
 • 13. března  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Jak vznikly záhadné kamenné koule?

  Objevily se ve střední Americe i v Evropě, jedno z nalezišť se nachází na Slovensku, kousíček od českých hranic. Velké kamenné koule vzbuzují otázky, na které hledají odpovědi archeologové, geologové, ale i nejrůznější...

   
 • 10. března  2018 v 08:04     AudioVideo  rubrika: Meteor

  Auto ve vesmíru nehodě neunikne. Ale kdy?

  Sportovní elektromobil Tesla brázdí vesmírné silnice už více než měsíc. Do kosmu vynesla vůz vizionáře Elona Muska obří raketa Falcon Heavy jako zkušební zátěž. Jaký bude další osud auta? Nehoda se zdá nevyhnutelná,...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace