Meteor10. června  2017 v 08:04  

Minutová slepota může potkat každého z nás

Oční migréna může postihnout i toho, kdo jinak dobře vidí - Foto: Fotobanka Pixabay

Oční migréna může postihnout i toho, kdo jinak dobře vidíFoto: Fotobanka Pixabay

Zamlží se vám před očima a vše, co vidíte, se zachvěje. Trvá to asi minutu a pak může následovat bolest hlavy. Řeč je o oční migréně nebo také zrakové auře. Když nastane náhle, třeba při jízdě na kole nebo řízení auta, může mít i fatální následky. Dá se tomu předejít?

Příspěvky Meteoru 10. 6. 2017
01:35 Proč někteří lidé dočasně oslepnou?
15:38 Největší improvizátor mezi ptáky.
24:00 Morová rána, která zasáhla raky.
35:10 Chladicí fólie z malých kuliček.
37:48 Budeme baštit maso vypěstované v laboratoři?
48:27 Operace srdce bez mimotělního oběhu.

Oční migrény postihují i lidi, kteří se zrakem jinak problém vůbec nemají. Když se jim to stane poprvé, můžou je to dost překvapit a šokovat, jak potvrzuje oční lékař z Ústřední vojenské nemocnice dr. Pavel Němec: „Tento problém se naštěstí objevuje u malého procenta pacientů, nicméně je to pro ně poměrně stresující, každopádně je vždy vystraší, co se to s nimi odehrává“.  

 

Proč někteří lidé dočasně oslepnou? Největší improvizátor mezi ptáky. Morová rána, která zasáhla raky. Chladící fólie z malých kuliček. Budeme baštit maso vypěstované v laboratoři? Operace srdce bez mimotělního oběhu.

Vložit na svůj web

„Někde v jejich zorném poli, velmi blízko jeho centra, se objeví drobný záblesk nebo rozostřený bod, který se rozšiřuje víc a víc, lehce se při tom chvěje celý obraz a rozšiřuje se do zbytku zorného pole," popisuje oční lékař. Když se něco takového stane, člověk se přestane orientovat a může i zazmatkovat. Pokud tedy zrovna řídí auto, je vhodné co nejdříve bezpečně zastavit a počkat, až to odezní. Většinou se tak stane do pár minut. Někteří pacienti zmiňují, že je potom silně rozbolí hlava. 

Retinální migréna 

Pokud se problém týká jednoho oka, mluvíme o tzv. retinální migréně. „Předpokládá se, že to souvisí s prokrvením oka, dočasná ztráta prokrvení znamená šok pro nervovou tkáň s miliony receptorů na sítnici. Na membránách buněk vznikne reakce, a ta se přenáší do okolí," vysvětluje dr. Němec. Výsledkem je chvějící se rozšiřující se flek (tzv. oscilující skotom). 

Můžeme si to představit i tak, že někdo přivře přívod krve do oka a buňky na sítnici nemají dost energie pracovat. Vypínají se jedna po druhé, a to vypínání se šíří po sítnici asi jako vlny na rybníce, když do něj hodíte kámen. 

Pravá oftalmická migréna 

I zdravé oko nás může překvapivě pozlobit - Foto: Fotobanka Pixabay

I zdravé oko nás může překvapivě pozlobitFoto: Fotobanka Pixabay

Výše řečené se týká situace, kdy k postižení zraku dojde jen na jednom oku. Když to ale probíhá na obou očích najednou a obraz je vysoce symetrický, tak mluvíme o tzv. pravé oftalmické migréně.  

„Dříve se myslelo, že příčiny jsou stejné, tedy že jde o horší cévní zásobení. Když je to ale takto symetrické, tak to znamená, že postižení není jen v očích, ale vzadu v hlavě, kde se kříží zraková dráha," dodává Pavel Němec. Stejně jako v prvním případě lze říct, že samotnému oku nic není, jedná se o záležitost nervové soustavy. 

U mladších pacientů do 40 let to většinou souvisí s velmi nízkým tlakem, stresem, případně hormonálními výkyvy – to se často týká žen ovlivněných menstruačním cyklem, případně těhotenstvím. Dr. Pavel Němec se setkal i s případem pacientky, které se potíže s oční migrénou objevily poté, co přestala pít kávu, může to tedy souviset i s nedostatkem kofeinu, na který si tělo zvyklo. 

Riziko je třeba hlídat zejména u starších pacientů – u těch totiž můžou být podobné problémy průvodním znakem možných zúžení cévního systému, který má zásobovat oblast hlavy. Při takovém podezření se doporučuje ultrazvukové vyšetření krkavic.  

Tento i ostatní záznamy pořadu Meteor najdete v našem Archivu pořadů. 

Autor:  Petr Sobotka, Leona Matušková
Pořad: Meteor  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00  |  Délka pořadu: 52 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 12. prosince  2017 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Pomůže očkování proti chřipce i na rýmu?

  Chřipkový virus je pěkný prevít, každou zimu je trochu jiný. Proto se i vakcíny proti chřipce každoročně mění a je nutné se nechat pokaždé znovu očkovat. Vyplatí se to vůbec? A pomůže toto očkování i proti běžných virózám...

   
 • 9. prosince  2017 v 08:04     FotogalerieAudio  rubrika: Meteor

  500 desetikorun za minutu!

  Řeč naštěstí není o prohře v automatu, ale o výrobě mincí. Neuvěřitelných 500 desetikorun, tedy 5000 korun, za minutu vyrazí jeden ze strojů v České mincovně v Jablonci nad Nisou. Viděli jsme to na vlastní oči, když...

   
 • 5. prosince  2017 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Rejsek na zimu zmenšuje hlavu i mozek

  My se v zimě pořádně oblečeme, medvěd si schrupne, mnozí ptáci tráví chladné měsíce v teplých krajích. Jsou ale i jiné strategie přežití. Překvapující je originální taktika rejsků obecných.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace